Liga Campionilor, SFERTURI: FC Porto - Manchester United 0-1 / Arsenal - Villarreal 3-0

Manchester United şi Arsenal se vor întâlni în cea de-a doua semifinală a Ligii Campionilor, după ce au trecut în manşa retur a sferturilor de FC Porto, scor 1-0, respectiv Villarreal. În cealaltă semifinală se vor întâlni Chelsea şi FC Barcelona.

Componenţa echipelor:

FC Porto: Helton - Săpunaru (Tomas Costa 80), Rolando, Bruno Alves, Cissokho - Lucho (Mariano 31), Fernando, Meireles - Lisandro, Hulk, Rodriguez (Farias 65). Antrenor: Jose Gomes.

Manchester United: Van der Sar - O'Shea, Rio Ferdinand, Vidici, Evra - Anderson (Scholes 78), Carrick, Giggs - Cristiano Ronaldo, Berbatov (Nani 68), Rooney. Antrenor: Alex Ferguson.

Cele mai importante momente ale partidei:

Min. 90: Fluier final. Manchester United se califică în semifinalele Ligii Campionilor

Min. 46: A început repriza secundă

Min. 45: Fluier final al primei reprize

Ronaldo deschide scorul în debutul meciului, cu un şut senzaţional, cu dreptul, la colţul lung, de la peste 30 de metri

Min.1: A început partida

Arsenal: Fabianski - Eboue, Toure, Silvestre, Gibbs - Walcott (Denilson 77) - Song, Fabregas, Nasri - Adebayor (Bendtner 82), Van Persie (Diaby 77). Antrenor: Arsene Wenger.

Villarreal: Diego Lopez - Angel, Rodriguez, Diego Godin, Capdevila - Cani (Jordi 70), Eguren, Bruno (Nihat 64), Mati Fernandez (Ariel Ibagaza 64) - Pires - Rossi. Antrenor: Manuel Pellegrini.

Cele mai importante momente ale partidei

Min. 90: Fluier final. Arsenal se califică în semifinalele Ligii Campionilor

Olandezul Van Persie transformă cu siguranţă penalty-ul

Min. 68: Eguren este eliminat, pentru al doilea galben, după un fault în careu

Adebayor majorează diferenţa de pe tabela de marcaj. Atacantul togolez a marcat din interiorul careului, de pe partea stângă, cu un şut cu dreptul, la colţul lung, după o pasă a lui Van Persie

Min. 45: Pauză

Walcott deschide scorul după o pasă superbă a lui C. Fabregas, care a pus pe picor greşit defensiva grupării spaniole