CFR Cluj, calificare spectaculoasă în play-off-ul Ligii Campionilor

CFR Cluj a reuşit o calificare spectaculoasă în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Celtic cu scorul de 4-3 (1-0), marţi seara, la Glasgow, în manşa a doua a turului al treilea preliminar.

După 1-1 în meciul tur de la Cluj-Napoca, echipa antrenată de Dan Petrescu a reușit o partidă fabuloasă în returul contra celor de la Celtic, campioanei Scoției, scrie frf.ro.
Clujenii au deschis scorul în minutul 27 prin Ciprian Deac, acesta fiind și scorul la pauză.

La reluare, scoțienii au preluat inițiativa și au trecut rapid în avantaj. Primul care a marcat pentru gazde a fost Forrest, în minutul 51, în timp ce Edouard a înscris, zece minute mai târziu, golul de 2-1.

Jucătorii campioanei au revenit în joc în minutul 74, când Billel Omrani a marcat din lovitură de la 11 metri.

Totuși, Celtic a trecut din nou în avantaj, în minutul 76, prin Christie, însă Omrani a marcat încă o dată pentru un 3-3. Nu a fost însă rezultatul final, deoarece George Țucudean a marcat în prelungirile partidei, iar CFR s-a calificat în play-off-ul celei mai importante competiții europene intercluburi.