Situație inedită la Acvariul Oceanografic din Valencia: doi pinguini de același sex au devenit părinți prin adopția unui ou Electra și Viola, două femele pinguin, au incubat oul altui cuplu de pinguini la Acvariul Oceanografic de la Valencia, Spania.
Coronavirus. Topul județelor cu cele mai multe infectări în ultimele 24 de ore: Bucureștiul și Prahova, pe primele două poziții Țara noastră a ajuns, astăzi, la un total ÎNGRIJORĂTOR de 74.963 de cazuri de coronavirus confirmate la nivel național. Numai în ultimele 24 de ore s-au înregistrat 1.346 de cazuri noi de contaminare și 48 de decese. Dintre cazurile noi raportate, 173 sunt în București, iar 108 în Prahova, urmate de Bihor și Brașov cu 85, respectiv 70 de cazuri înregistrate în 24 de ore. La polul opus se află județul Vrancea, cu doar 2 cazuri înregistrate de ieri și până azi.
Medici, avertisment teribil: coronavirusul NU dispare din corp. Sute de pacienți, retestați pozitiv Pacienții vindecați de noul coronavirus nu scapă de boală. Este avertismentul mai multor medici infecționiști care atrag atenția că cei care înving noul tip de virus se pot reinfecta. Grav este, spun specialiștii, că apar pacienți vindecați și externați la care virusul reapare.
Fetiţă de nouă ani, tâlhărită într-un parc din Zalău! Agresorul a fost reținut O fetiță în vârstă de nouă ani, care se afla zilele trecute la joacă într-un parc din Zalău, a fost victima unei infracţiuni de tâlhărie. Persoana bănuită de comiterea faptei a fost identificată şi reţinută de poliţişti, informează realitateadesalaj.net.
Portarul echipei AS Roma și trei jucători de la Cagliari Calcio, testați pozitiv la CoVID. Ce se întâmplă în campionatul italian cu o lună înainte de începutul sezonului Mai mulți jucători din Serie A au fost confirmați miercuri pozitiv la virusul corona. Este vorba de portarul echipei AS Roma, Antonia Mirante, dar și de jucătorii de la Cagliari Calcio, Filip Bradaric, Luca Ceppitelli şi Alberto Cerri. Conform Agerpres, aceștia plasaţi în izolare la domiciliu.
ANP: Încă 11 cazuri de infecție cu COVID-19 în rândul angajaților din penitenciare Continuă să apară cazuri noi de infectare cu virusul SARS-CoV-2 în rândul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP). Numai în perioada 14-20 august au fost înregistrate 11 astfel de noi cazuri în rândul personalului sistemului administraţiei penitenciare, potrivit unui comunicat de presă publicat astăzi pe site-ul instituției.
Aproape 800.000 de oameni au pierdut lupta cu SARS-CoV-2 de la debutul pandemiei. CIFRELE alarmante ale momentului Bilanțul global de CoVID-19 a depășit 22,5 milioane de infectări în întreaga lume, în timp ce 791,200 de oameni au fost răpuși de virusul provenind din China. Mai mult de jumătate din cazuri s-au înregistrat în SUA și în America Latină (Mexic, Brazilia, Peru, Columbia și Chile sunt statele cele mai afectate în această regiune. Mai mult de 15 milioane de oameni au câștigat lupta cu virusul corona de la demararea epidemiei, ceea ce reprezintă un procent de aproape 68%.
Explozie de cazuri noi de COVID-19 în Coreea de Sud. Experții avertizează: Se poate repeta scenariul din SUA și Europa! Coreea de Sud a înregistrat, pentru a șaptea zi consecutiv, o triplare a numărului de cazuri zilnice raportate, autoritățile avertizând asupra pericolului răspândirii la nivel național a pandemiei de coronavirus. În continuare, majoritatea cazurilor sunt legate de focarul de la biserica Sarang Jeil din nordul capitalei Seul. Oficialii din Sănătate avertizează că dacă țara nu va reuși să țină sub control valul de infectări, riscă să ajungă în situația SUA sau a Europei, informează agenția națională de presă Yonhap.
Dosar penal pentru un bărbat din Brăila care creștea culturi de canabis în propria locuință Poliţiştii de la Criminalitate Organizată au descoperit la domiciliu unui bărbat de 29 de ani, din municipiul Brăila, 13 plante de canabis, plus aparatura necesară cultivării acestora, pe numele tânărului fiind întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de deţinere de droguri de risc, potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Brăila.
Gorj: Accident mortal la Novaci. Femeie spulberată de maşina condusă de un tânăr, care a fugit Un tânăr în vârstă de 25 de ani, din Novaci, judeţul Gorj, a lovit mortal o femeie în vârstă de 52 de ani, care se deplasa pe marginea drumului şi a fugit de la locul accidentului.
Kamala Harris a acceptat nominalizarea Democraților si va face echipă cu Joe Biden în alegerile americane din noiembrie Kamala Harris devine prima candidată de origine asiatică şi de culoare la funcţia de vicepreşedinte al SUA, din partea unui partid major. Nominalizarea a fost oficializată în cadrul Convenţiei Naţionale Democrate, care s-a desfăşurat online din cauza pandemiei de coronavirus. Conform Mediafax, Democraţii vor merge pe mâna lui Joe Biden pentru postul de preşedinte, care va accepta oficial nominalizarea astăzi, tot în cadrul evenimentului virtual.
Doi foști inculpați în dosarul Țăndărei cer statului român despăgubiri în valoare de 1 milion de euro Daune de un milion de euro pentru dosarul Țăndărei. Doi dintre inculpații din dosarul de trafic de minori vor despăgubiri pentru că au fost arestați preventiv în dosarul în care au fost achitați, relatează Realitatea PLUS.
Accident violent în județul Timiș. Mașină izbită de un stâlp de electricitate: Doi tineri de 15 ani au murit, alți trei au fost răniți Doi tineri în vârstă de 15 ani au murit și alți trei au fost răniți în urma unui grav accident de circulație produs miercuri seara, în județul Timiș, scrie Ziare.com.
Florin Cîțu, despre protestele din sectorul HoReCa: Nu aș vrea să fie folosite electoral. Înțeleg prin ce trec, sunt necesare discuții Ministrul de Finanțe, Florin Cîțu, a transmis miercuri seară, la un post TV, că apreciază importanța rolului sectorului HoReCa este pentru economie. În contextul protestului de miercuri, acesta a reamintit măsurile luate de guvern pentru susținerea sectorului în perioada pandemiei și a subliniat că nu ar vrea ca astfel de manifestații să fie folosite electoral.
Cauza incendiului de la CJ și Prefectura Caraș-Severin, flacăra unei lămpi cu care s-au făcut lucrări la casa liftului Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Caras-Severin a anuntat cauza producerii incendiului de la sediul Consiliului Judetean si Prefecturii Caras-Severin, fiind vorba despre flacara unei lampi cu care s-au facut lucrari la casa liftului.
Cîțu, despre alocații: Vor fi majorate în etape. Parlamentarii populiști să doneze din venituri dacă vor dublarea lor Florin Cîțu a declarat miercuri seară, la un post TV, că dublarea alocațiilor se va face în etape. Ministrul de Finanțe a invitat ”parlamentarii care votează legi populiste” să doneze din venituri dacă vor ca majorarea de 50% să fie făcută acum. ”Atunci, ar fi un demers credibil, dar să votezi o lege fără să dai o sursă de finanţare este populism”, a subliniat Cîțu.
A fost aprobat un nou vaccin anti-Covid O companie specializată în producția de vaccinuri din China, CanSino Biologics, a primit patent din partea Beijingului pentru vaccinul pe care îl dezvoltă contra Covid-19.
500.000 de elevi vor primi tablete. 50 de milioane de euro, alocați pentru materiale de protecție sanitară în școli Guvernul a adoptat, în ședința de miercuri, mai multe ordonanțe, în contextul apropierii deschiderii noului an școlar. Două dintre ordonanțe prevăd decontarea a 500.000 de tablete pentru elevi și a fondurilor necesare achiziționării materialelor de protecție sanitară în școli. Banii vor fi alocați prin Ministerul Fondurilor Europene.
VIDEO O ursoaică și puiul său, surprinși în curtea Spitalului din Azuga O ursoaică, împreună cu puiul său au intrat miercuri în curtea Spitalului din Azuga, relatează prahova-news.ro.
Guvernul vrea să clarifice rapid legislația privind SUSPENDAREA anului școlar Guvernul vrea să urgenteze demersurile legislative pentru a avea o procedura prin care se pot suspenda cursurile şcolare.
Undă verde pentru angajarea medicilor și a asistenților medicali în școli Guvernul a decis, în ședința de miercuri, că pot fi organizate, în perioada stării de alertă, concursurile pentru ocuparea posturilor vacante pentru asistenți medicali și medici în unitățile de învățământ. Decizia face parte din planul de măsuri menite să combată transmiterea noului coronavirus. Multe unități de învățământ nu au putut oferi asistență medicală până acum din cauza deficitului de personal.
MAE, atenționare de ultimă oră pentru românii care vor să călătorească în străinătate Ministerul Afacerilor Externe (MAE) le recomandă românilor să renunțe la călătoriile neesențiale în străinătate. Recomandarea vine în contextul evoluției pandemiei de COVID-19, precum și al măsurilor adoptate de autoritățile române pentru limitarea răspândirii infecției cu noul coronavirus.
Modificare importantă: cei care lucrează în zone poluate se vor pensiona cu 2 ani mai devreme Deputaţii au votat, miercuri, în favoarea modificării Legii pensiilor, astfel încât persoanele care au locuit cel puțin 30 de ani în zone poluate să se poată pesiona cu 2 ani mai devreme.
Noul Cod Silvic a fost adoptat. Furtul de arbori va fi pedepsit penal, iar camioanele folosite vor fi confiscate. Accesul bicicliștilor în pădure, doar pe trasee marcate Parlamentul a aprobat, miercuri, Noul Cod Silvic. Noile modificări vor intra în vigoare după ce legea va fi promulgată de președintele Klaus Iohannis. Printre modificări se numără confiscarea vehiculelor folosite pentru comiterea infracțiunilor silvice, înăsprirea sancțiunilor și încadrarea la infracțiune a oricărui furt de arbori, indiferent de cantitate. De asemenea, accesul bicicliștilor în pădure va fi permis doar pe trasee marcate.
Primele rachete sol-aer PATRIOT au ajuns în România O parte din echipamentele principale ale primului sistem PATRIOT de rachete sol-aer cu bătaie mare care va intra în dotarea Forţelor Aeriene Române a ajuns în țară luna aceasta. "Armata României îşi va creşte capacitatea defensivă şi de descurajare, asigurându-se o mai bună apărare a spaţiului aerian naţional, parte a spaţiului aerian al NATO”, transmite MApN.
VIDEO Klaus Iohannis, despre amânarea alegerilor din cauza COVID-19: Se pot organiza în relativă siguranță. Vor fi reguli speciale Președintele Klaus Iohannis a anunțat, miercuri, că alegerile locale și parlamentare pot fi organizate în „relativă siguranță” în timpul epidemiei de coronavirus, pentru că „deocamdată, nu avem niciun motiv să credem că numărul de infectări crește exponențial”. Șeful statului a precizat însă că „situația este fluidă” și trebuie urmărită foarte atent evoluție epidemiei de coronavirus.
Klaus Iohannis, despre majorarea în etape a alocațiilor și pensiilor: Nu este posibil să împarți bani care nu există Președintele Klaus Iohannis a transmis miercuri, într-o conferință de presă, că decizia guvernului de a majora în etape alocațiile și pensiile este cea mai potrivită ținând cont de actuala criză economică a țării, generată de epidemia de coronavirus. ”Când economia își va reveni, se vor căuta soluții”, a anunțat șeful statului.
Iohannis: Școala trebuie să înceapă, nu putem avea o generație pierdută Președintele Klaus Iohannis susține că școala trebuie să înceapă și fiecare dintre cei implicați, autorități, dascăli și părinți, trebuie să găsească o cale de a se susține reciproc în eforturi. Într-o conferință de presă la Palatul Cotroceni, șeful statului și-a exprimat speranța că respectarea normelor poate diminua pericolele.
B.O.R. sesizează Ministerul Educației: Lipsa evaluării elevilor la ora de Religie este un afront adus disciplinei Patriarhul Daniel a trimis ministrului Educaţiei, Monica Anisie, o scrisoare în care reafirmă importanţa orei de Religie în planurile-cadru pentru ciclurile primar, gimnazial şi liceal şi subliniază că lipsa evaluării elevilor sau alternativele la notă constituie un afront adus statutului acesteia ca disciplină şcolară.
Noi reguli pentru anul școlar 2020-2021. Eugen Pîrvulescu: Ne vom asigura că, până pe 14 septembrie, toate școlile vor avea materialele necesare de igienă Măsurile pentru începerea școlii au fost publicate de Ministerul Sănătății. Masca devine obligatorie în timpul orelor atât pentru elevi, cât și pentru profesori. De asemenea, un copil nu poate merge la școala dacă are pe cineva în familie cu afecțiuni respiratorii. De asemenea, părinții vor da o declarație pe proprie răspundere ca nu au avut cazuri de CoVID în familie, iar copiii nu au avut simptome în ultimele 14 zile. Părinții își asumă obligația de a nu aduce copilul la școală dacă acesta are simptome specifice infecției cu CoVID-19.