Articolele din categoria SĂNĂTATE:

Alina Mungiu Pippidi, despre demisiile de la Floreasca: M. Sănătăţii trebuia să rezolve problema! Exclusiv
Alina Mungiu Pippidi, despre demisiile de la Floreasca: M. Sănătăţii trebuia să rezolve problema!
Alina Mungiu Pippidi a declarat, în exclusivitate la Realitatea Tv, că Ministerul Sănătăţii trebuia să fi rezolvat conflictul dintre medicii care au demisionat de la Spitalul Floreasca şi managerul instituţiei, astfel încât opinia publică să nu vadă la televizor disputa dintre cele două părţi. Mai mult, Pippidi a declarat, făcând referire la declaraţiile unui medic demisionar care a precizat că avioanele nu se vor ridicxa de la sol, că în sistemul medical nu poţi lucra cu "oameni care şanatajează".
Medicul Claudiu Ştefan Turculeţ, manager interimar la Spitalul Florească
CRIZA de la SPITALUL FLOREASCA s-a încheiat. Medicii au renunţat la demisii
Sorin Păun, managerul interimar al Spitalului Floreasca, şi-a înaintat demisia din funcţie, miercuri seară, a anunţat ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, la finalul discuţiilor cu acesta. În cursul zilei de miercuri, nu mai puţin de 15 dintre medicii de la Spitalul Floreasca, din Capitală, au demisionat. Potrivit Realitatea TV, aceştia reclamau managementul defectuos al directorului interimar. Protestul extrem a avut loc în condiţiile în care, zilele acestea, a apărut pe Internet o înregistrare audio în care managerul Sorin Păun înjură rezidenţii în sala de operaţie. Pe de altă parte, Vlad Voiculescu, ministrul Sănătăţii, a declarat la Guvern, că situaţia de la Spitalul Floreasca este foarte gravă. Totodată, acesta a precizat că dacă acuzaţiile care i se aduc lui Păun sunt adevărate, sunt inaceptabile. UPDATE: Medicii au renunţat, joi, la demisii.
Scapă respiraţia urât mirositoare cauzată de usturoi. Este cea mai eficientă metodă
De ce este bine să mănânci un căţel de usturoi zilnic, pe stomacul gol
Usturoiul are puterea de a vindeca şi de a proteja organismul de microbi. De asemenea, consolidează imunitatea şi restabileşte echilibrul florei intestinale. Sunt dovezi care atestă că usturoiul era folosit încă de acum 5000 de ani. Arabii, evreii, grecii, asirienii, românii şi mai ales egiptenii l-au inclus în dieta lor. Egiptenii au peste 800 de remedii, iar 22 dintre ele se bazează pe usturoi, despre care s-a spus că era condimentui favorit al lui Pitagora.