Președintele Iohannis, reuniune la Haga pentru organizarea Summitului NATO - Jens Stoltenberg, prezent la eveniment

Președintele României - Klaus Iohannis
Preşedintele Klaus Iohannis va participat marţi, 14 iunie, la Haga, la o reuniune în format restrâns de organizare a Summitului NATO organizată de prim-ministrul Regatului Ţărilor de Jos şi prim-ministrul Regatului Danemarcei şi la care vor mai fi prezenţi şi premierii Belgiei, Letoniei, Poloniei şi Portugaliei, precum şi secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.
Întâlnirea are loc la invitaţia prim-ministrului Regatului Ţărilor de Jos, Mark Rutte, şi a prim-ministrului Regatului Danemarcei, Mette Frederiksen, informează un comunicat de presă transmis luni de către Administraţia Prezidenţială.
Reuniunea vizează coordonarea poziţiilor şi a mesajelor comune ale statelor aliate în perspectiva Summitului NATO de la Madrid, de la finalul lunii iunie.
Pe agenda discuţiilor figurează evaluarea situaţiei de securitate din Ucraina, ca urmare a războiului de agresiune declanşat de Rusia, continuarea asistenţei pentru Ucraina, pregătirea deciziilor Summitului de la Madrid privind consolidarea posturii de descurajare şi apărare a NATO pe Flancul Estic al Alianţei, procesul de negociere a noului Concept Strategic al NATO şi perspectivele aderării la Alianţă a Suediei şi a Finlandei, mai menţionează comunicatul Administraţiei Prezidenţiale.
Citește și:
- 14:23 - PNL rămâne în opoziție. Mircea Abrudean respinge scenariul Tomac premier
- 12:39 - Kelemen Hunor pune sub semnul întrebării varianta unui guvern tehnocrat: „Toată lumea va fi în opoziție”
- 12:01 - Ilie Bolojan și-a schimbat radical poziția. A numit membri PNL la conducerea unei instituții pe care voia să o desființeze
- 10:16 - Decizia întârzie la Cotroceni. SURSE: Discuții pe ultima sută de metri între Nicușor Dan și partide: cum se poziționează PSD și PNL LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














