Predoiu: SIIJ a fost compromisă prin însuşi actul de înfiinţare

Sunday, 08 December 2019, 22:59 Sursă: agerpres.ro

Autor: Realitatea.NET

Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ) a fost compromisă prin însuşi actul de înfiinţare, a afirmat, duminică seara, ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu.

"Această secţie a fost compromisă prin însuşi actul de înfiinţare. Textele de lege care o organizează au fost compromise din start, i-au stabilit o competenţă care, practic, paralizează activitatea ei. Nu funcţionează cu o astfel de competenţă alocată strict magistraţilor în care să se investigheze orice faptă comisă de magistraţi - corupţie sau necorupţie - de această secţie cu 15 procurori. Nu mai spun portiţa care s-a deschis şi prin care acum se pot tergiversa o serie de cauze prin simple plângeri împotriva magistraţilor, cauze care sunt în diverse locuri din ţară unde secţia nu poate să ajungă", a declarat Predoiu, la B1 TV.

El a adăugat că statutul procurorului-şef al SIIJ este neclar.

"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.

Potrivit acestuia, chiar secţia ar fi reuşit să se compromită prin anchetele efectuate.

"Chiar şi după ce a intrat în vigoare legea, timp de un an de zile a reuşit chiar secţia asta să se compromită, pentru că n-a găsit altceva decât să investigheze ba oficiali care au imunitate diplomatică internaţională, ba magistraţi care au protestat contra modificărilor din legea justiţiei şi să dea tot felul de semnale sistemului că se transformă încet, încet, în altceva decât ce trebuia să fie", a spus Cătălin Predoiu.



Adaugă părerea ta
Comentarii Existente
2019-12-09 06:03:48
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:03:48
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:03:48
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:03:49
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:03:49
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:03:49
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:03:49
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:03:49
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:03:49
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:03:49
Vai .dle odorel Toader,o sectie de parchet scoasă de sub controlul presedinelui meu ?

Să vă traduc ce ați spus dle ministru ?„"Modul în care arhitectura ei e gândită este cumva străin de coerenţa piramidală a sistemului Ministerului Public - piramidal şi cu control ierarhic. Statutul acestui procuror-şef este neclar dacă este sau nu controlat de procurorul general", a precizat ministrul Justiţiei.”Adică o secție scoasă de sub controlul presedintelui meu,independență chiar de procurorul general, că ministru justiției poate controla doar condica de prezență.E o culpă ca a verificar organizații internaționale si pe Laura Codruța Koweshy ?Atunci desființati-o si reveniti la DNA ,care nu mai e condusă de CIA.

2019-12-09 06:12:03
Stai bre,ce te agiți ?

Vai mie .am dat un clic sa verific numele dlui Toader si s-a declansat compterul de a multiplicat ideea de mă întreb de unde atâta foame la computerul meu ?Nu mai asteaptă comenzi sau o zice pe-aia dreaptă de mai multe ori ?

2019-12-09 20:02:36
Ilie Saftoiu

Sa citim Constitutia art 134- atributiuni CSM alin (2)- CSM este prin sectiile sale este instanta de judecata a abaterilor disciplinare a judecatorilor si procurorilor. SIIJ e o uzurpare a atributului constitutional al CSM, institutie cu puteri politice si juridice superioare a carei aparitie a fost concretizata de Augustin Lazar "Imixtiunea executivului in justitie e o lovitura de stat"