Politica· 1 min citire

Guvernul, generos cu CCR. Câţi bani ar urma să revină Curţii Constituţionale

Guvernul, generos cu CCR. Câţi bani ar urma să revină Curţii Constituţionale

Guvernul, generos cu CCR. Câţi bani ar urma să revină Curţii Constituţionale

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 23 ian. 2017, 13:13

Curtea Constituțională va avea în anul 2017 un buget de 19,65 milioane lei, în creștere cu 1,89% față de anul 2016, se arată în proiectul de buget publicat pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice, scrie Agerpres. 

Potrivit proiectului, bugetul pe anul 2017 al Curții Constituționale prevede cheltuieli curente în valoare de 19,1 milioane lei (în creștere cu 12,33% față de execuția preliminată pentru 2016), din care 15,9 milioane lei pentru cheltuieli de personal (în creștere cu 16,51% față 2016) și 3,08 milioane lei pentru bunuri și servicii (creștere de 4,86%).

În domeniul investițiilor, Curtea Constituțională și-a propus în 2017 dezvoltarea proiectului de transparentizare a actului de justiție, extinderea programului informatic SIGADOC (sistem informatic pentru gestiunea și arhivarea electronică a dosarelor), dezvoltarea de aplicații specifice activității Curții Constituționale, achiziția de softuri și programe informatice, achiziția de echipamente IT care să le înlocuiască pe cele vechi uzate fizic și moral, precum și a unor piese de mobilier care să le înlocuiască pe cele vechi, unele fiind achiziționate încă de la înființarea instituției.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica