Declaraţie de ultimă ora a premierului Ponta. Ce spune de refugiaţi şi închiderea graniţelor

Declaraţie de ultimă ora a premierului Ponta. Ce spune de refugiaţi şi închiderea graniţelor
Premierul Victor Ponta s-a referit, sâmbătă seară, la criza imigranților din Europa, subliniind că ideea de impunere a unor cote de refugiați statelor membre nu este "în spiritul UE".
Șeful Executivului a adăugat că, în această chestiune, România "are o poziție coordonată", arătând că sunt implicați în gestionarea situației președintele, premierul, ministrul de Interne și ministrul de Externe.
"România nu trebuie să cadă în xenofobie. S-a trezit și domnul Băsescu și alții că trebuie să închidem granițele. Eu nu cred asta. (...) Nu sunt de acord cu atitudinea 'să închidem granițele'. Și nu sunt de acord nici cu prostia asta că "trebuie să ne uităm la religie să nu fie musulmani. Acești oameni trebuie văzuți ca oameni de bună credință, care vor să își construiască o nouă viață", a declarat Victor Ponta, într-o emisiune la Antena 3.
Potrivit lui, problema imigranților trebuie privită din perspectiva cauzei, și nu a efectelor produse, pentru că altfel vor veni și mai mulți în Europa.
Citește și:
- 18:54 - Apel public la Oradea: primarul anunță un miting de susținere pro-Bolojan
- 17:42 - Consultări la Cotroceni dacă Guvernul cade în Parlament: posibile scenarii
- 17:18 - Negocieri pe ultima sută de metri pentru voturile din Parlament: disperare în tabăra lui Bolojan
- 17:10 - Primar PNL: Peste 60% dintre liberali vor ca Bolojan să plece
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














