Politica· 1 min citire

Anastasiu insistă în minciună: Nu am semnat și depus un denunț la DNA

Anastasiu insistă în minciună: Nu am semnat și depus un denunț la DNA/ Foto: Facebook

Anastasiu insistă în minciună: Nu am semnat și depus un denunț la DNA/ Foto: Facebook

Publicat26 iul. 2025, 14:35
Actualizat26 iul. 2025, 14:41
SursăRealitatea PLUS

Dragoș Anastasiu a transmis sâmbătă un comunicat în cadrul căruia insistă ca a fost doar martor în dosarul de corupție al unor funcționari din cadrul ANAF. 

"În scopul clarificării în spațiul public a calității mele de martor în dosarul privind faptele de corupție ale unor funcționari din ANAF, am trimis astăzi la DNA o solicitare scrisă prin care am cerut o copie a presupusului denunț pe care l-aș fi făcut.Reiterez faptul că eu nu am semnat și depus un denunț, ci am dat declarații cu privire la faptele care au avut loc", a tramsis, sâmbătă, Dragoș Anastasiu într-un mesaj postat pe Facebook.DNA a anunțat vineri seară, într-un răspuns pentru presă, că Dragoș Anastasiu și Cristian Băciucu au fost martori denunțători în dosarul penal privind-o pe funcționara ANAF Angela Burlacu, motiv pentru care procurorii au dispus clasarea față de aceștia, în temeiul art. 315 alin din Codul de Procedură Penală.Răspunsul DNA l-a contrazis, practic, pe cel oferit de vicepremierul milionar, vineri dimineață, într-o postare pe Facebook, dar și pe cel oferit de Guvernului României, prin vocea purtătorului de cuvânt Ioana Dogioiu.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica