Locale· 1 min citire

Agent de la Poliția Rutieră din Dâmbovița rănit grav într-un accident rutier, mort la spital

Agent de la Poliția Rutieră din Dâmbovița rănit grav într-un accident rutier, mort la spital

Agent de la Poliția Rutieră din Dâmbovița rănit grav într-un accident rutier, mort la spital

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 29 iun. 2014, 14:45

Un agent de la Poliția Rutieră din Dâmbovița a murit, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la un spital din București, unde fusese internat în comă după ce a fost rănit într-un accident rutier produs în 20 iunie, când un autoturism a lovit motocicleta pe care circula polițistul.

Agentul Marian Leață de la Formațiunea Rutieră a Poliției Găești a murit, în noaptea de sâmbătă spre duminică, din cauza gravelor traumatisme suferite în urma unui accident produs în 20 iunie, a anunțat, duminică, Poliția Dâmbovița.

Agentul Marian Leață, în vârstă de 35 de ani, a fost implicat într-un accident rutier produs pe DN 7, în orașul Găești. Polițistul, care se afla în timpul liber și circula pe o motocicletă, a fost lovit de un autoturism care venea de pe un drum secundar și al cărui șofer nu a cordat prioritate motocicletei.

În urma impactului, polițistul a suferit fracturi la ambele picioare, dar și un traumatism cranio-cerebral extrem de grav. El a intrat în comă, fiind transportat la un spital din București, unde a și încetat din viață.

Șoferul autovehiculului, vinovat pentru producerea accidentului, va fi cercetat penal pentru ucidere din culpă.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Locale