Clotilde Armand, manevră disperată pentru a nu-și pierde mandatul de primar

Clotilde Armand, acuzată că s-a autonumit într-o funcție/ Foto: Inquam Photos, Sabin Cirstoveanu
Manevră disperata a primarului sectorului 1 în procesul care ar putea duce la pierderea mandatului. Clotilde Armand a cerut instanței să fie sesizată Curtea Constituțională a României ca să facă lumină în cazul ei.
Clotilde Armand este nemulțumită pentru că sancțiunea care ar viza-o în cazul în care se dovedește că s-a aflat într-o situație de incompatibilitate este pierderea mandatului de primar. În contestația în instanță față de raportul ANI, edilul sectorului a invocat ambiguitatea expresiei de "incompatibilitate" între funcția de primar și orice altă activitate neremunerată.
Solicitare i-a luat prin surprindere pe reprezentanții ANI, care au amânat procesul pentru data de 12 decembrie, potrivit Realitatea Plus.
Clotilde Armand a fost acuzată de către Agenția Națională de Integritate (ANI) de „incompatibilitate” și „conflict de interese”.
Situația sesizată s-ar fi creat prin faptul că aceasta, în calitate de primar, a semnat dispozițiile prin care s-a autonumit manager al unui proiect finanțat din fonduri europene și ar fi câștigat astfel, în mod necuvenit, 18.720 de lei.
Clotilde Armand a contestat în instanță raportul ANI, invocând faptul că proiectul a fost verificat și aprobat de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene. Edilul susține că avea dreptul la mărirea indemnizației.
Citește și:
- 17:02 - Cristian Pomohaci a primit un al doilea mandat de arestare. Fostul preot este acuzat și de trafic de droguri de mare risc
- 10:59 - Doi inculpați, inclusiv un minor, trimiși în judecată pentru omor calificat și tâlhărie: caz șocant în Prahova
- 10:55 - Descinderi de amploare în Suceava: arme, muniție și trofee de vânătoare descoperite într-un dosar de braconaj. Cinci suspecți au fost reținuți
- 10:33 - Bărbat arestat după ce a încercat să răpească un copil de 7 ani de la o școală din Bihor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













