Jihadiștii, noi atacuri lansate în Siria. Armata turcă a ripostat cu bombardamente

Jihadiștii, noi atacuri lansate în Siria. Armata turcă a ripostat cu bombardamente
Un soldat turc a fost ucis, joi după-amiază, și alți câțiva au fost răniți în urma unor tiruri provenite dintr-o zonă controlată de gruparea Statul Islamic (SI) în Siria, atac ce a provocat o ripostă imediată a armatei turce, care a bombardat cu artileria poziții ale jihadiștilor pe teritoriul sirian, transmite AFP.
Potrivit postului local de știri NTV, în conformitate cu regulile de angajare în operațiuni de luptă ce prevăd că armata turcă trebuie să riposteze de fiecare dată când este atacată, tancurile trupelor turce au deschis focul în direcția de unde a provenit atacul, cel puțin un combatant jihadist fiind ucis.
Acest incident armat din regiunea Kilis survine la trei zile după atentatul sinucigaș împotriva militanților prokurzi în localitatea Suruc, aproape de frontiera siriană, soldat cu 32 de morți și circa o sută de răniți și atribuit jihadiștilor.
Tensiunea a fost amplificată și de un alt atac comis, tot joi, în orașul kurd Diyarbakir, în urma căruia un polițist a fost ucis și un altul rănit.
După atacul de la Suruc, guvernul de la Ankara a decis să ia o serie de măsuri pentru sporirea protecției graniței cu Siria. Potrivit cotidianului Hurriyet, printre aceste măsuri se numără intensificarea supravegherii aeriene și dublarea liniei de bariere ridicate pentru a împiedica pătrunderea jihadiștilor pe teritoriul turc.
De asemenea, președintele Recep Tayyip Erdogan a avut miercuri seară o convorbire telefonică cu omologul său american Barack Obama, cei doi lideri convenind intensificarea colaborării în lupta împotriva SI. După această discuție, presa turcă a relatat că baza aeriană de la Incirlik va fi deschisă pentru avioanele coaliției antijihadiste conduse de SUA, ce execută atacuri aeriene asupra pozițiilor grupării SI în Siria și Irak.
Citește și:
- 23:42 - „Ministrul dansator” a făcut spectacol la Budapesta. Noul șef al Sănătății a uimit mulțimea chiar pe treptele Parlamentului - VIDEO
- 23:23 - Moscova schimbă tonul: Putin acceptă discuții cu Zelenski dar numai numai după ce va fi convenit un acord de pace
- 21:32 - Armistițiul care n-a ținut nici o zi: Ucraina și Rusia se acuză reciproc că au încălcat încetarea focului
- 19:56 - Echipaj de 1,0–1,2 metri în costume spațiale și căști, văzut în OZN-uri. Documente FBI declasificate scot la iveală mărturii șocante
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














