Extern· 1 min citire

Rușii au declanșat iadul pe pământ la Bahmut. Este cea mai sângeroasă bătălie de după al Doilea Război Mondial

18 apr. 2023, 11:29
Actualizat: 18 apr. 2023, 11:29
Rușii au declanșat iadul pe pământ la Bahmut. Este cea mai sângeroasă bătălie de după al Doilea Război Mondial

Rușii au declanșat iadul pe pământ la Bahmut. Este cea mai sângeroasă bătălie de după al Doilea Război Mondial

Articol scris de Realitatea.NET

Forţele ruse şi-au intensificat utilizarea artileriei grele şi a raidurilor aeriene asupra oraşului ucrainean devastat Bahmut, a declarat marţi comandantul forţelor terestre ucrainene. Luptele sunt descrise ca cea mai sângeroasă bătălie de pe teritoriul european, de după cel de-al Doilea Război Mondial. 

după cel dedin Bahmut şi din jurul acestuia au fost epicentrul războiului din Ucraina în ultimele luni,

"În prezent, inamicul şi-a sporit activitatea artileriei grele şi numărul de atacuri aeriene, transformând oraşul în ruine", a declaral generalul Oleksandr Sirski, relatează Reuters, citat de RADOR.

El a afirmat că Rusia, care şi-a început invazia Ucrainei în februarie 2022, rămâne decisă să cucerească Bahmut "cu orice preţ", dar că aceasta suferă pierderi semnificative în lupta pentru oraş.

Reuters nu a putut confirma situaţia luptelor în oraş. Rusia susţine că forţele ucrainene au suferit, de asemenea, pierderi masive în Bahmut. Oraşul, care avea o populaţie de aproximativ 70.000 de locuitori, a fost ţinta ofensivei ruseşti în această iarnă.

Rusia a obţinut victorii minore în oraş, în ciuda luptelor terestre de o intensitate nemaivăzută în Europa de la Al Doilea Război Mondial.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern