Extern· 1 min citire

Raid aerian american: 14 irakeini morţi şi 10 răniţi

Raid aerian american: 14 irakeini morţi şi 10 răniţi

Publicat1 dec. 2008, 12:00
SursăRealitatea TV

14 irakeini dintr-un cartier din Bagdad şi-au pierdut viaţa în urma unui raid aerian al armatei americane, în cursul acestei nopţi. Alţi 10 civili au fost răniţi, iar mai multe case au fost distruse, au declarat oficiali din cadrul Ministerului irakian de Interne.

Elicoptere americane au deschis focul asupra locuinţelor din cartierul Al-Washash din Bagdad, în cursul nopţii. Operaţiunea americanilor viza insurgenţii irakieni, însă în urma raidurilor şi-au pierdut viaţa şi civili.

Unii locuitori povestesc că au auzit explozii în jurul orei trei noaptea, iar bombardamentele au durat 45 de minute. "Elicopterele americane ne-au bombardau casele în timp ce noi dormeam. Soţul şi copilul meu au fost ucişi, ne-au distrus casa", spune o locuitoare din Bagdad.

Persoanele rănite în timpul raidului au fost internate la spitalul Al-Yarmuk, aflat în apropiere. Oficialii americani contactaţi de Associated Press au delcrat că au fost informaţi de acest caz dar nu au făcut nici un comentariu.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern