Advertising
Advertising
Primele reacții pe plan mondial după anunțul Coreei de Nord privind testul nuclear

Primele reacții pe plan mondial după anunțul Coreei de Nord privind testul nuclear
Scris deRealitatea.NET
Publicat6 ian. 2016, 08:02
Actualizat6 ian. 2016, 12:21
Marile puteri mondiale reacționează după ce Coreea de Nord a anunțat că a efectuat, miercuri dimineață, primul test "reușit" de bombă "miniaturizată" cu hidrogen. Prim-ministrul japonez, Shinzo Abe, a calificat, miercuri, testul nuclear drept o "provocare gravă" în fața eforturilor mondiale de neproliferare nucleară și o "amenințare serioasă" împotriva Japoniei. Pe de altă parte, Casa Albă a transmis că nu poate confirma că Phenianul a efectuat, într-adevăr, un test nuclear, însă a asigurat că va continua să monitorizeze situația, potrivit HotNews.ro.
Citește și
- 18:53Donald Trump intervine dur în conflictul din Orientul Mijlociu: „Israelul trebuie să oprească imediat atacurile în Liban”
- 18:18Metoda inedită a rușilor prin care transportă combustibil în Crimeea, de teama ucrainenilor
- 14:37Ana Maria Păcuraru, singurul jurnalist, din România, invitat de Casa Albă. Realitatea PLUS, invitat special la SUMMITUL condus de Trump
- 14:05Armata britanică a capturat un petrolier rusesc suspect
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























