Extern· 1 min citire

FOC ÎN SUA

FOC ÎN SUA

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 1 dec. 2008, 12:00

Oklahoma şi Texas se luptă cu incendiile de pădure

Vremea la extreme! Dacă unele state american se luptă cu zăpezile, în Oklahoma şi Texas, incendiile de pădure fac ravagii.

Zeci de case au fost distruse de focuri, iar mai mulţi pompieri şi locuitori au suferit răni uşoare.

În Oklahoma, în apropierea oraşului Mustang, au ars cel puţin 160 de hectare de pădure. Zeci de case au fost distruse de flăcări, care se răspândesc cu repeziciune din caza rafalelor de vânt.
În unele zone ale statului Oklahoma, pompierii au reuşit să aducă sub control incendiile.

În Texas, situaţia pare să fi scăpat de sub control. Cel puţin 9 incendii pârjolesc pădurile, iar pompierii se tem că acestea se vor înteţi. Câţiva membri ai echipelor de intervenţie au fost internaţi din cauza fumului inhalat şi al expunerii la căldură.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern