Criza imigranţilor. Un muzician celebru se oferă să găzduiască patru familii de refugiaţi

Criza imigranţilor. Un muzician celebru se oferă să găzduiască patru familii de refugiaţi
Muzicianul irlandez Bob Geldof a anunţat, vineri, că poate să găzduiască imediat patru familii de refugiaţi, precizând că această criză este un eşec al politicilor europene şi o ruşine, potrivit theguardian.com, scrie Mediafax.
Muzicianul în vârstă de 63 de ani a declarat într-un interviu acordat unui post de radio irlandez că poate să găzduiască imediat patru familii de refugiaţi în casa sa din comitatul Kent şi în apartamentul său din Londra.
"Sunt pregătit - Sunt norocos, am un loc în Kent şi un apartament în Londra - eu şi Jeanne (partenera sa de viaţă, n.r.) suntem pregătiţi să găzduim imediat trei familii în casa noastră din Kent şi o familie în apartamentul nostru din Londra", a spus Bob Geldof.
El a catalogat ca fiind "o ruşine" decesul lui Aylan Kurdi - un băieţel în vârstă de trei ani, care a fost descoperit mort pe o plajă din Turcia, după ce ambarcaţiunea cu care acesta şi familia sa încercau să ajungă în Grecia s-a scufundat - şi alte lucruri dureroase care au fost relatate în ultimele zile despre criza refugiaţilor.
Muzicianul a mai spus că simte "o profundă ruşine şi o monstruoasă trădare" când vede "cine suntem de fapt şi cine credeam că suntem".
Cântăreţul irlandez Robert Frederick Zenon "Bob" Geldof a devenit cunoscut ca solist al trupei rock The Boomtown Rats, de la finele anilor ’70 şi începutul anilor ’80, odată cu mişcarea punk rock. Formaţia a avut succes cu hiturile "I Don’t Like Mondays" şi "Rat Trap". Bob Geldof a fost şi coautor al piesei "Do They Know It’s Christmas?", unul dintre cele mai bine vândute discuri din toate timpurile.
Citește și:
- 20:57 - Antonio Guterres, mesaj de forță de Ziua Mondială a Libertăţii Presei: Toate libertățile depind de libertatea presei
- 20:11 - Un obiect exploziv din Al Doilea Război Mondial a explodat la un foc de tabără, în Austria: cinci copii răniți
- 19:54 - Procesul care poate schimba viitorul AI. Ce acuză Elon Musk
- 17:53 - Discuții intense între SUA și Iran, la Washington. Realitatea PLUS, prezentă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














