Criza imigranţilor. Confruntări în Croaţia, între poliţişti şi solicitanţii de azil

Criza imigranţilor. Confruntări în Croaţia, între poliţişti şi solicitanţii de azil
Confruntări au izbucnit marţi între poliţişti croaţi şi solicitanţi de azil, după ce aceştia din urmă au fost opriţi să intre într-un centru nou deschis, destinat înregistrării celor care doresc să se refugieze în Europa, relatează AP în pagina electrnică, scrie Mediafax.
Tulburările au izbucnit marţi, după ce la porţi au venit mai mulţi solicitanţi de azil decât puteau gestiona autorităţile. Poliţia din satul croat Opatovac a respins oamenii din faţa porţii şi le-a cerut să se aşeze pe jos şi să-şi aştepte rândul. Croaţia a demarat o operaţiune de înregistrare a migranţilor, într-o încercare de a face ordine în haosul care a cuprins ţara din 15 septembrie, când Ungaria şi-a închis frontiera cu Serbia.
Această decizie a Budapestei a condus la o deviere a fluxurilor de oameni - care fug din calea conflictelor şi sărăciei din Orientul Mijlociu, Africa şi Asia - către Croaţia.
Citește și:
- 18:56 - Strategia UE pentru energie în 2026. Se schimbă factura la gaze și curent
- 16:32 - Donald Trump se vede „cel mai puternic om din toate timpurile”. Cum își construiește imaginea
- 15:01 - Liderul suprem al Iranului: „Locul americanilor în Golful Persic este pe fundul apelor”. Mojtaba Khamenei promite protejarea programului nuclear
- 14:51 - Ucraina propune un armistițiu pe termen lung, după ce Trump și Putin au vorbit despre un „armistițiu de Ziua Victoriei”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














