Coreea de Nord a cerut pedeapsă cu moartea împotriva fostei preşedinte sud-coreene

Coreea de Nord a cerut pedeapsă cu moartea împotriva fostei preşedinte sud-coreene
Coreea de Nord a anunţat miercuri că a emis un ordin de execuţie împotriva fostei preşedinte sud-coreene Park Geun-hye şi a şefului spionajului sud-coreean, acuzaţi de un complot vizând asasinarea liderului de la Phenian, Kim Jong-un, transmite Reuters, potrivit Agerpres.
Potrivit agenţiei oficiale nord-coreene KCNA, "dezvăluirile au arătat" că Park a orchestrat un complot care viza asasinarea "liderului suprem" în 2015.
Phenianul a emis un ordin de "pedeapsă cu moartea împotriva trădătoarei Park Geun-hye", scrie KCNA.
Agenţia nord-coreeană nu a precizat sursa dezvăluirii, însă un cotidian japonez a scris în această săptămână că Park a aprobat în 2015 un plan de răsturnare a regimului nord-coreean al lui Kim Jong-un.
Park Geun-hye a fost demisă în luna martie în urma unui scandal de corupţie şi se află în detenţie în aşteptarea procesului.
Citește și:
- 21:04 - MAE a emis o alertă de călătorie pentru Rusia. Probleme la granița cu Estonia
- 20:46 - O țară întreagă este în doliu. Prințesa văzută drept viitorul monarhiei s-a stins după o comă de aproape patru ani
- 20:37 - Decizie istorică la Bruxelles: Uniunea Europeană deschide primele negocieri de aderare cu Ucraina și Republica Moldova
- 20:22 - „Lucifer” pe front: cum au modificat ucrainenii un Abrams ca să reziste atacurilor cu drone
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























