Cel puţin 45 de morţi într-un atac al Boko Haram comis în Nigeria

Cel puţin 45 de morţi într-un atac al Boko Haram comis în Nigeria
Cel puţin 45 de persoane au fost ucise, joi, în nord-estul Nigeriei, de islamişti înarmaţi suspectaţi de apartenenţă la gruparea Boko Haram, afiliată reţelei teroriste Al-Qaida, relatează AFP.
Atacul armat a avut loc la periferia oraşului Maiduguri, un fief al grupului islamist situat în nord-estul Nigeriei.
Autorii atacului au pretins că sunt predicatori, dar, brusc, au deschis focul spre mulţimea adunată pentru a-i asculta.
Consiliul de Securitate al ONU a plasat, la sfârşitul lunii mai, pe lista neagră a "organizaţiilor teroriste străine" gruparea islamistă nigeriană Boko Haram, din cauza legăturilor acesteia cu Al-Qaida, relatează AFP.
Nigeria a cerut adoptarea acestei măsuri Comitetului de sancţiuni împotriva Al-Qaida, aflat în subordinea Consiliului de Securitate, şi niciun stat membru al comitetului nu s-a opus, au anunţat diplomaţi.
Sancţiunile constau în îngheţarea averilor, un embargo asupra armelor şi interdicţii de călătorie.
Ambasadorul american la ONU, Samantha Power, a salutat într-un comunicat această "măsură importantă" care, în opinia ei, "va priva Boko Haram se surse de finanţare considerabile, de armament şi de posibilitatea de a se deplasa. Această decizie relevă unitatea comunităţii internaţionale" în lupta contra acestei grupări, a adăugat ea.
În total, 276 de eleve au fost răpite pe 14 aprilie, la Chibok, în statul Borno (nord-est), populat de o importantă comunitate creştină. Potrivit poliţiei, 223 dintre ele sunt în continuare în captivitate, iar 53 au reuşit să fugă.
Gruparea Boko Haram militează pentru introducerea legii islamice (sharia) în nordul Nigeriei, fiind acuzată de atacuri soldate cu mii de morţi. Gruparea a început acţiunile insurgente în anul 2009, vizând atât militari, cât şi civili.
Citește și:
- 20:22 - „Lucifer” pe front: cum au modificat ucrainenii un Abrams ca să reziste atacurilor cu drone
- 20:16 - Avertisment de la Washington: stocurile de gaze ale Europei, la minimul ultimilor cinci ani, iar SUA „nu mai au gaz suplimentar de oferit”
- 19:55 - Tensiuni în Irlanda de Nord. Oana Țoiu atrage atenția asupra riscurilor de securitate pentru românii de acolo
- 19:20 - O țară a decis să își schimbe numele. Autoritățile spun că actuala denumire a fost impusă în perioada colonială
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























