Alerte false și evacuări în Franța, după temerile legate de TERORISM

Alerte false și evacuări în Franța, după temerile legate de TERORISM
Franţa s-a confruntat sâmbătă cu mai multe alerte false care au condus la evacuarea unui hotel de lângă Disneyland Paris şi a unor centre comerciale, pe fondul temerilor legate de terorism, relatează Le Parisien în ediţia electronică, citat de Mediafax.
O femeie de aproximativ 30 de ani a strigat de la fereastra camerei sale din Sequoia Lodge că ea este Hayat Boumeddiene, soţia atacatorului de la Montrouge şi de la magazinul evreiesc din Paris. Ea a ameninţat că va arunca în aer hotelul, iar agenţii de securitate au alertat forţele de ordine. Poliţia a evacuat zona hotelului şi o parte a parcului de distracţii Disneyland Paris, situat în apropiere.
Poliţia, aflată în alertă maximă, a arestat-o pe femeia originară din Marsilia, care era în vacanţă în regiunea pariziană. Ea a fost plasată în arest preventiv şi va fi prezentată luni tribunalului din Meaux. O alertă falsă cu bombă s-a înregistrat în cursul dimineţii la centrul comercial Carrefour din Villiers-en-Biere. O geantă suspectă a fost semnalată forţelor de ordine, care au intervenit în zonă şi au instaurat un dispozitiv de securitate. În urma verificărilor, s-a constatat că era vorba despre o geantă lăsată nesupravegheată de un client care îşi făcea cumpărăturile.
Mai multe pe Mediafax
Citește și:
- 18:38 - Rusia își pregătește armata pentru intervenții externe. Legea care poate aprinde noi conflicte
- 16:59 - Putin și Xi visează la 150 de ani de viață. Rusia și China au semnat un acord pentru „îmbătrânire sănătoasă” și cercetări despre longevitate
- 16:34 - Lovitură pentru turiști înainte de vacanță. O nouă țară suspendă Schengen și introduce controale dure la granițe
- 16:30 - Primarul român al orașului Goerlitz, după explozie: „Coordonez tot ce e necesar pentru cetățenii români afectați”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














