Economie· 1 min citire

Românii nu își mai permit o locuință. Date îngrijorătoare

Românii nu își mai permit o locuință. Date îngrijorătoare

Românii nu își mai permit o locuință. Date îngrijorătoare

Publicat16 mar. 2025, 08:52
SursăRealitatea PLUS

Date îngrijorătoare! Tot mai puțini români își permit să-și cumpere o locuință și mai mult decât atât doar 73% dintre cei din mediul urban, trăiesc într-o casă pe care o dețin, în ciuda statisticii oficiale de 95%, arată un studiu de specialitate. 

Tot mai puțini români își permit să-și cumpere locuințe

Conform datelor colectate de experți, interesul cu privire la achiziția unei locuințe a scăzut de la 44% la 35% anul acesta.

Mai mult decât atât, la nivelul întregii țări, 16% din românii care trăiesc în orașe optează să locuiască cu părinții sau alte rude și altfel nu sunt nici proprietari și nici nu plătesc chirie. 

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Economie