În Capitală, mai mulți copaci au fost puși la pământ din cauza viscolului puternic și au căzute peste mașinile parcate și peste un gard. Din fericire nu au existat victime.
Viscol în Capitală
Jandarmii au intervenit peste noapte pentru a ajuta 4 persoane fără adăpost, care au fost transportate în centre de noapte după ce au suferit degerături din cauza frigului.
În Capitală a viscolit toată noaptea și traficul a fost îngreunat din cauza vizibilității reduse. Vântul a bătut cu până la 65 de km/h.
Situația în celelalte orașe
În stațiunile de munte, drumarii au acționat toată noaptea cu material antiderapant.
În Teleorman, pompierii au intervenit pentru a degaja șoselele de copacii căzuți în drum.
În județul Buzău se circulă cu dificultate până la limita cu județul Ialomița din cauza viscolului care face imposibilă deszăpezirea. Vizibilitatea este extrem de scăzută iar autoritățile recomandă șoferilor să evite deplasările.
Și în județul Olt a fost necesară intervenția autorităților după ce doi șoferi au derapat din cauza poleiului și au ajuns cu mașinile în șanț.
Drumul spre Rânca și Obârșia Lotrului a fost blocat total din cauza zăpazii. S-a intervenit cu utilaje speciale pentru ca cei care locuiesc în zonă să poată ieși cu mașinile.
Situația în Călărași și Giurgiu
În acest moment, mai multe drumuri din județul Călărași sunt închise sau blocate circulației din cauza viscolului puternic care a împrăștiat zăpada pe șosea.
„Situație drumuri județ Călărași ora 8.30
Închise:
DN 3 București - Călărași;
DJ201B Lehliu Gară - Sălcioara
DJ 403 - Luica - Mănăstirea
DJ 402 - Nana - Fundulea
DJ301 Budesti - Fundeni
DN 41, DN 4, DN 31 se circulă în condiții de iarnă, zăpadă viscolită pe carosabil.
Blocate:
DJ 201B Lehliu-Gară - Valea Argovei
DJ 301 Belciugatele - Măriuca
DJ 303 Sărulesti - Săndulița
DJ 402 Fundulea - Solacolu
DJ 403 Luica - Mănăstirea
Restricționate circulației autovehicule >7,5t:
DN 3A Lehliu-Gară - Drajna
DN 4 Frumușani - Oltenița”, a transmis IPJ Călărași printr-un comunicat.
„Drumuri cu trafic închis din cauza condițiilor meteo
- DJ 412B- între localitățile Neajlovu și Podul Ilfovățului;
- DJ 503 Oncești- Toporu;
- DJ 504 de la ieșirea localității Putineiu către județul Teleorman.
Structurile Ministerul Afacerilor Interne sunt pregătite, la nivelul județului Giurgiu și acționează în sistem integrat pentru soluționarea operativă a oricăror solicitări venite din partea cetățenilor.
Rugăm participanții la trafic să respecte restricțiile instituite, să evite deplasările neesențiale în zonele afectate și să se informeze permanent din surse oficiale cu privire la evoluția situației.”, a transmis IPJ Giurgiu printr-un comunicat.
Recomandările autorităților
Cetățenii sunt sfătuiți de autorități să evite orice deplasare care nu este absolut necesară, iar bătrânii, copiii și persoanele cu afecțiuni medicale să rămână la adăpost.