Vine CRIZA. Poate fi mai rău ca în 2008. Avertismentul lui Roubini, omul care a prognozat precedenta criza
Nouriel Roubini, "profetul" crizei din 2008
Renumitul economist Nouriel Roubini, cel care a prognozat producerea crizei economice mondiale din 2008, susțiune că omenirea se îndreaptă spre un scenariu cel puțin de aceeași amploare. Contrar a ceea ce susțin alți economiști, cel poreclit "Dr.Doom" a explicat că recesiune nu va fi nici uşoară, nici de scurtă durată
„Ideea că (recesiunea - n. red.) va fi scurtă şi superficială este total delirantă”, a afirmat Nouriel Roubini, potrivit Bloomberg.
Roubini a indicat printre motivele de temere faptul că ratele datoriilor au atins niveluri istorice de 420% pentru economiile avansate şi continuă să crească, în timp ce schemele de ajutorare din timpul pandemiei au dus la apariția unor „corporaţii zombie” care pun sănătatea economiei în pericol.
Făcând o comparație cu precedentele criza financiare majore, Roubini a avertizat că în prezent există un cumul de factori ce provoacă deja stagflaţia (creșterea inflației în paralel cu scăderea economică). Spre deosebire de actuala situație, la criza din anii 1970 ratele datoriilor erau scăzute, iar în timpul crizei financiare din 2008 inflația a scăzut.
Avertismentul lui Nourile Roubini contrazice alte predicţii de pe Wall Street pentru o recesiune uşoară, inclusiv cele de la Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo, Pimco, Nomura şi Larry Fink de la BlackRock.
Citește și:
- 23:49 - Haos lângă Casa Albă: suspect împușcat de Secret Service, clădirea președinției pusă în lockdown – VIDEO
- 23:42 - Vindecătoarea ocultă devenită coșmarul Kremlinului. Este acuzată că alimentează protestele anti-război din Rusia
- 23:31 - Ședință extraordinară de guvern, cu doar câteva ore înainte de votul moțiunii de cenzură
- 23:12 - General rus de top, găsit mort în casă, cu un pistol lânga el. Ipoteza sinuciderii, luată în considerare
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














