Un oraș european interzice consumul unei faimoase băuturi americane, în dorința de a-l boicota pe Trump

Un oraș european interzice consumul unei faimoase băuturi americane
Declarația președintelui Donald Trump referitoare la impunerea unor taxe vamale asupra produselor din Europa a stârnit o varietate de reacții. Totuși, o decizie mai puțin obișnuită a fost luată de autoritățile dintr-un mic oraș din Franța.
Primăria din Argelès-Gazost, o comunitate cu aproximativ 2.800 de locuitori, a hotărât să interzică vânzarea băuturilor Coca-Cola în cadrul evenimentelor organizate de aceasta. Această măsură, raportată de ziarul Le Figaro, este o reacție la abordarea comercială „agresivă și brutală” adoptată de administrația Trump și are ca obiectiv promovarea produselor din zonă.
Gaëlle Vallin, reprezentanta aleasă a orașului, a declarat pentru TF1 că „Această decizie este un gest simbolic. Vrem să ne arătăm solidaritatea și, mai ales, să sprijinim producătorii locali.”
Anchetă împotriva lui Trump, acuzat că a manipulat bursa pentru a-și îmbogăți apropiații. "Este un moment bun pentru a cumpăra" - declarația care i-a adus probleme
Propunerea a fost avansată în cadrul unei ceremonii comemorative desfășurate pe 19 martie, iar consiliul local a decis ca, în cadrul viitoarelor recepții organizate de primărie, să fie oferite exclusiv băuturi locale. Conducerea orașului a explicat că această decizie vine pe fondul tensiunilor comerciale generate de anunțul lui Trump privind tarifele vamale pentru produsele europene, o măsură care a fost suspendată pe 8 aprilie. Cu toate acestea, inițiativele de boicotare a produselor americane au câștigat popularitate pe platformele de socializare.
Conform unui sondaj realizat de Ifop, 48% dintre francezi ar opta pentru boicotarea Coca-Cola, iar 44% ar face același lucru cu McDonald’s.
Vallin a subliniat că obiectivul nu este de a promova antiamericanismul, ci de a transmite un mesaj de susținere pentru angajații afectați de politicile comerciale din Statele Unite: „Suntem conștienți că este un gest mic, dar cu o semnificație mare.”
China cere SUA „să anuleze complet” taxele vamale reciproce: „Îndemnăm Statele Unite să facă un pas mare pentru a-și corecta greșelile”
Citește și:
- 23:55 - Iranul taie speranțele Washingtonului: „Un acord cu SUA nu este aproape”
- 23:35 - Tragedie trasă la indigo. O adolescentă din Oradea a murit după ce a căzut de pe o clădire – FOTO
- 23:35 - STB introduce „ciocanul cu alarmă” în noile vehicule. Măsură anti-furt după valul de incidente și nemulțumiri ale călătorilor - VIDEO
- 23:32 - Traian Băsescu, întâlnire de taină cu foști lideri PDL: „Nu mă ocup cu pus premieri” - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














