Toader: Avocatul Poporului poate sesiza CCR în privința constituirii completurilor de 3 judecători

Toader: Avocatul Poporului poate sesiza CCR în privința constituirii completurilor de 3 judecători
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a lansat, luni seara, la un post tv, un atac asupra constituirii și a completurilor de 3 judecători de la Înalta Curte.
Toader a spus că Avocatul Poporului poate sesiza Curtea Constituțională în acest sens sau o persoană aflată în procedura de judecată poate ridica excepție de neconstituționalitate.
Toader a anunțat și că va propune „probabil în termen scurt“ ordonanța de urgență pentru contestația în anulare a sentințelor date de completurile de 5 judecători de la înalta curte în perioada 2014-2018.
Potrivit g4media.ro, în privința protocoalelor dintre parchete și SRI, el a spus că este așteptată publicarea deciziei Curții Constituționale (CCR).
"Avocatul Poporului poate sesiza Curtea Constituțională și cei care mai sunt în curs de judecată sau în căi de atac pot ridica în fața instanței de judecată excepții de neconstituționalitate. CCR se poate pronunța la sesizarea Avocatului Poporului, ori la o excepție ridicată de o parte", a spus Toader.
Citește și:
- 07:59 - Locuri de veci revândute ilegal: anchetă de amploare la Botoșani
- 07:51 - Donald Trump dă ultimatum UE: acord comercial până pe 4 iulie sau taxe mai mari
- 07:49 - Organizația Mondială a Sănătății (OMS): Focarul de hantavirus de pe o navă de croazieră nu indică apariția unei noi pandemii
- 07:44 - România rămâne fără energia de la Cernavodă aproape 3 săptămâni: care este motivul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














