Advertising
Advertising
Studiu alarmant. Când încep fetele să se simtă inferioare băieților
30 ian. 2017, 10:08
Actualizat: 30 ian. 2017, 10:09

Studiu alarmant. Când încep fetele să se simtă inferioare băieților
Sursă: REALITATEA.NET
Fetele încep să se simtă inferioare băieților de la vârsta de șase ani, arată un studiu efectuat în SUA.
Cercetătorii susțin că acest sentiment se poate dezvolta în timp și le poate afecta femeilor viitoarea carieră.
Studiul a fost efectuat pe 400 de copii. Inițial, psihologii au observat că la vârsta de cinci ani, atât fetele, cât și băieții au impresia despre sexul lor că este "superb".
Un an mai târziu, însă, apare brusc diferența dintre sexe. Printre motive s-ar număra, spun cercetătorii, expunerea la mass-media, profesorii, părinții și alți copii, conform bbc.com.
Citește și:
- 06:59 - Liderul unei grupări religioase din Cluj, arestat pentru că ar fi agresat cel puțin patru minore. Cum acționa bărbatul
- 23:36 - Kelemen Hunor: „Nu putem doborî nicio dronă, deși intră peste noi”
- 23:32 - Kelemen Hunor, avertisment dur: „Dacă îl alegi pe Tomac, îl alegi pe Băsescu. Acest guvern este o invenție românească, un monstru când aprinzi lumina”
- 23:07 - Incendiu în apropierea unei pensiuni din Sulina. Pompierii au intervenit cu ambarcațiuni pentru stingerea focului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














