Actual· 1 min citire

Studiu alarmant. Când încep fetele să se simtă inferioare băieților

Studiu alarmant. Când încep fetele să se simtă inferioare băieților

Studiu alarmant. Când încep fetele să se simtă inferioare băieților

Publicat30 ian. 2017, 10:08
Actualizat30 ian. 2017, 10:09

Fetele încep să se simtă inferioare băieților de la vârsta de șase ani, arată un studiu efectuat în SUA.

Cercetătorii susțin că acest sentiment se poate dezvolta în timp și le poate afecta femeilor viitoarea carieră.

Studiul a fost efectuat pe 400 de copii. Inițial, psihologii au observat că la vârsta de cinci ani, atât fetele, cât și băieții au impresia despre sexul lor că este "superb".

Un an mai târziu, însă, apare brusc diferența dintre sexe. Printre motive s-ar număra, spun cercetătorii, expunerea la mass-media, profesorii, părinții și alți copii, conform bbc.com.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual