Stadiul implementării Programului SAFE. Ce s-a semnat până acum, câți bani merg la autostrăzi și câți la dotarea armatei

Foto: Profimedia
România se pregătește să gestioneze unul dintre cele mai consistente pachete financiare europene destinate securității și dezvoltării infrastructurii strategice. Prin intermediul instrumentului „Acțiunea pentru securitatea Europei” (SAFE), creat pentru consolidarea industriei europene de apărare, țara noastră beneficiază de o alocare totală de 16,68 miliarde de euro.
Fondurile pot fi utilizate pentru achiziția de echipamente militare, sisteme cu utilizare duală și dezvoltarea unor proiecte de infrastructură considerate esențiale atât pentru economia națională, cât și pentru mobilitatea militară pe flancul estic al NATO și al Uniunii Europene.
O parte importantă din această sumă va fi direcționată către proiecte de infrastructură rutieră. Astfel, 4,2 miliarde de euro vor fi folosite pentru realizarea capetelor autostrăzilor A7 și A8, două dintre cele mai importante investiții aflate în derulare în România.
Restul de 12,48 miliarde de euro este rezervat programelor de înzestrare militară. Conform Regulamentului (UE) 2025/1.106, statele membre au avut posibilitatea ca, într-o primă etapă, să semneze contracte individuale de achiziție până la 30 mai 2026, fără a fi necesară cooperarea cu alte state. În faza următoare, achizițiile vor trebui realizate în parteneriat cu alte țări membre ale Uniunii Europene, din spațiul SEE-AELS, sau împreună cu Ucraina și Republica Moldova.
Contracte pentru echipamente militare semnate până la 30 mai 2026
Achiziția mașinii de luptă a infanteriei pe șenile (298 de mașini și derivate), încheiat cu Rheinmetall Automecanica SRL pentru o valoare totală de 3,337 miliarde Euro. Producția finală a mașinilor de luptă va fi localizată în România, respectiv la Mediaș. Elementele esențiale vor fi de asemenea produse în România, așa cum este cazul sistemului de protecție balistică, sistemului de armament, carcasei blindate, sistemului de comunicații, suitei de aplicații software de comandă și control;
Achiziția a patru nave, dintre care două nave de patrulare maritimă și două nave de intervenție a scafandrilor, contract încheiat cu NVL B.V. & Co. KG pentru o valoare totală de 920 milioane Euro. Producția navei, realizarea suprastructurii, precum și armarea navei (incluzând montaj, instalare, conectare a echipamentelor specifice) se va realiza la unul dintre șantierele navale din România;
Achiziția a 11 sisteme de apărare antiaeriană, respectiv 7 sisteme SKYNEX, 2 sisteme SKYRANGER (fiecare a câte 12 baterii) și 2 sisteme navale Millenium, încheiat cu Rheinmetall Italia S.p.A pentru o valoare totală de 981.950.000 Euro,
Muniția aferentă de calibru 35 mm AHEAD, în valoare de 449.750.000 euro, încheiat cu Rheinmetall Waffe Munition GmBH. Producția sistemelor de apărare antiaeriană va fi parțial localizată în România, în timp ce realizarea muniției va fi localizată integrală într-o facilitate nou construită în România. Localizarea unei linii de producție de muniție antiaeriană de 35 mm AHEAD adresează un interes strategic al României.
Achiziția de 34 de sisteme de drone militare, precum și a 15 kit-uri Scorpion, contract încheiat cu producătorul Quantum Systems, pentru o valoare totală de 30.700.000 Euro. Asamblarea finală a sistemelor de drone se va realiza în România.
Achiziția a 231 sisteme MANPAD MISTRAL, inclusiv 934 de rachete MISTRAL, cu o valoare de 625.591.000 Euro, în cadrul European Joint Acquisition of Mistral System;
Achiziția a 6 elicoptere H175M, încheiat anterior cu Airbus Helicopters, pentru care va fi finanțată prin Instrumentul SAFE o tranșă finală de 132.000.000 Euro.
Contracte pentru echipamente cu utilizare duală
De asemenea, au fost semnate anterior datei 30 mai 2026 următoarele contracte de achiziție de echipamente cu utilizare duală:
Achiziția a 7 elicoptere multirol mediu-greu H160, încheiat cu Airbus Helicopters France, și a 5 elicoptere mediu-ușor H145, încheiat cu Airbus Helicopters Germany, pentru o sumă totală de 280.886.125 Euro. În cazul ambelor tipuri de elicoptere, mentenanța și reparațiile se vor realiza la facilități din România.
Achiziția a două avioane tactice multirol Spartan pentru managementul victimelor multiple, încheiat cu Leonardo S.p.a., pentru o sumă totală de 245.000.000 Euro.
Achiziția unui simulator de zbor pentru elicoptere Airbus H135 și Sikorsky S70M, încheiat cu Simultec S.R.L., pentru valoarea de 43.180.000 Euro.
Achiziția de centre de date mobile și centre de operațiuni de securitate cibernetică pentru o valoare de 109.907.000 Euro, încheiat cu Logic Computer S.R.L., realizarea fiind integrală în România;
Dezvoltarea unei platforme integrate de tip LLM pentru securitate cibernetică pentru o valoare de 196.000.000 Euro, încheiat cu Digi România S.A., realizarea fiind integrală în România.
Achiziția mai multor echipamente pentru managementul victimelor multiple: complet mobil cu capacitate de management fatalități în masă (2 bucăți), autospeciale de transport personal și victime multiple (110 bucăți) și autospeciale de transport înalți contagioși (5 bucăți), tren de intervenție în situații de urgență, încheiate cu Deltamed SRL pentru o sumă totală de 133.771.000 Euro, producția parțială și integrarea echipamentelor urmând să fie realizată în România.
Achiziția mai multor ambarcațiuni pentru transport de trupe și patrulare maritimă (3 bucăți), de intervenție (6 bucăți) și de salvare victime (2 bucăți) pentru o valoare totală de 24.310.000 Euro, încheiat cu Șantierul Naval Mangalia S.A.
Platforme de comunicații pentru colaborare și coordonare, precum și pentru prioritizarea traficului critic, pentru o valoare totală de 13.000.000 Euro, încheiat cu asocierea dintre companiile românești Dendrio Solutions, Dendrio Innovations, Arctic Stream și Tema Energy.
Achiziția unui laborator mobil TEMPEST (5 bucăți) pentru o valoare de 1.500.000 Euro, încheiat cu Bluespace Technology S.A.
Situațiile în care anumite achiziții nu au fost finalizate până acum
În ceea ce privește achizițiile care nu au fost realizate până la această dată, există două situații:
Contracte de achiziții pentru care a fost deja agreată achiziția în cooperare cu alt stat sau cu o agenție internațională, acestea putând fi semnate și ulterior datei de 30 mai 2026;
Contracte de achiziții inițial programate ca achiziții singulare, dar care, din cauza ofertelor prea mari ale operatorilor economici sau complexității ridicate, vor deveni comune.
Achiziții care vor fi realizate în cooperare cu alte state
Dintre contractele de achiziție pentru care a fost deja agreată achiziția în cooperare cu alt stat, menționăm:
Achiziția a 12 elicoptere H225M pentru o valoare aproximativă de 800.000.000 Euro, ce urmează să fie încheiată în cooperare cu Direcția Generală de Armamente din Franța. Achiziția elicopterelor H225M este de interes strategic, fiind deja încheiat un acord de cooperare industrială cu compania Airbus Helicopters SAS și cu I.A.R. S.A., prin care s-a agreat inițierea transferului de tehnologie și licențe către compania românească, angajații acesteia fiind pregătiți în următorii ani în Franța în vederea realizării în România a unei linii de asamblare finală. Intenția statului român este de a achiziționa un lot subsecvent de 30 de elicoptere H225M produse în România de către I.A.R. S.A.
Achiziția a 12 radare Gap Filler pentru o valoare aproximativă de 258.000.000 Euro, ce urmează să fie încheiată în cooperare cu Direcția Generală de Armamente din Franța. Achiziția se realizează în baza unui acord de cooperare industrială încheiat cu companiile Thales Romania S.R.L. și Thales LAS France S.A.S., prin care se agreează transferul de tehnologie în domeniul comunicațiilor în vederea producției în România, precum și producția parțială a celor 12 radare în România.
Programe care vor fi derulate prin agenții internaționale sau inițiative comune
Dintre contractele de achiziție pentru care a fost deja agreată achiziția printr-o agenție internațională (precum NATO Support and Procurement Agency sau NATO Communications and Information Agency) sau în cadrul unui program european de achiziții comune (precum European Sky Shield Initiative), menționăm:
achiziția a trei sisteme de rachete sol-aer cu bătaie medie IRIS-T SBAMD(L)-MR / SBAMD(L)-M-MR;
achiziția a două sisteme SBAM-TC;
achiziția unei soluții informatice pentru sisteme C4ISR;
achiziția a 87.360 de lovituri calibrul 35x228mm.
Contracte care nu au fost semnate până la 30 mai 2026
Contractele de achiziții pentru care a fost intenționată o achiziție singulară, aceasta nefiind realizată anterior datei de 30 mai 2026, vizează:
Achiziția a 139 de transportoare blindate Piranha 5. Contractul nu a fost semnat ca urmare a solicitării de către potențialul furnizor a unei sume semnificativ mai mare decât cea agreată de către autoritățile române. În cadrul Grupului de lucru interinstituțional se va analiza modul de folosire a sumelor alocate pentru acest program, fie prin inițierea unei achiziții comune, fie prin suplimentarea fondurilor alocate altor programe.
Achiziția a 1.115 platforme de transport auto multifuncționale. Contractul nu a fost semnat ca urmare a solicitării de către potențialul furnizor a unei sume semnificativ mai mare decât cea agreată de către autoritățile române. În cadrul Grupului de lucru interinstituțional se va analiza modul de folosire a sumelor alocate pentru acest program, fie prin inițierea unei achiziții comune, fie prin utilizarea unor acorduri cadru preexistente, fie prin suplimentarea fondurilor alocate altor programe.
Achiziția sistemelor de armament individual și muniției aferente. Contractul nu a fost semnat din cauză că până la acest moment nu au fost finalizate procedurile tehnice. În vederea implementării acestui program a fost semnat un acord de cooperare industrială care asigură localizarea integrală în România a producției armelor automate, respectiv a pistolului și a muniției la Uzina Mecanică Cugir, Fabrica de Arme Cugir și Uzina Mecanică Sadu. Această localizare este valabilă și în cazul unei achiziții comune, rămânând o condiție obligatorie și obiectivul nostru major. În cadrul Grupului de lucru interinstituțional se va iniția transformarea acestei achiziții într-o achiziție comună, fiind realizată în cooperare cu un alt stat, păstrând însă cantitățile și sumele aprobate, precum și condițiile de localizare a producției.
Alte achiziții și implementarea programului SAFE
Achizițiilor anterior menționate li se adaugă achiziții pentru produse cu o valoare mai redusă, coordonate în principal de Ministerul Afacerilor Interne, pentru care a fost asumată încă de la începutul planului realizarea de achiziții în comun cu alte state membre UE, Ucraina sau Republica Moldova.
În perioada următoare Grupul de lucru interinstituțional coordonat de Cancelaria Prim-ministrului va continua activitatea de implementare a Instrumentului SAFE, având ca obiectiv principal stimularea industriei de armament și de utilizare duală din România, precum și integrarea producătorilor români în cadrul lanțurilor europene de producție.
Precizare privind fondurile alocate României
Contrar unor informații vehiculate în spațiul public, România nu pierde fonduri și nici accesul la alocarea financiară aprobată prin instrumentul SAFE ca urmare a evoluției achizițiilor singulare. Implementarea Planului național SAFE continuă conform etapelor asumate, iar alocarea de 16,68 miliarde euro rămâne disponibilă integral.
Citește și:
- 18:12 - George Simion, despre suprataxarea contractelor part-time: „Așteptăm și votul din plen pentru a face DREPTATE”
- 18:08 - Google vrea să elibereze 32 de milioane de țânțari din laborator. Proiectul care împarte deja lumea în două
- 18:08 - Al doilea general pus sub acuzare de DNA, împreună cu șeful Marelui Stat Major, reacționează: „Resping categoric orice insinuare”
- 17:38 - Șeful Marelui Stat Major, prima reacție după ce DNA l-a pus sub acuzare: Resping categoric acuzațiile. Curios momentul ales
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














