Actual· 1 min citire

Spitalele private, suspectate că încasează bani şi de la stat şi de la clienţi (VIDEO)

Spitalele private, suspectate că încasează bani şi de la stat şi de la clienţi (VIDEO)

Publicat27 nov. 2018, 18:47
Actualizat27 nov. 2018, 18:59

Ministerul Sănătății, împreună cu cel de Finanțe și Casa de Sănătate au demarat controale la 5 dintre cei mai mari furnizori de servicii medicale private. Principala suspiciune este că acestea au decontări duble, adică se iau bani și de la pacienți, și de la stat. 

Sorina Pintea a afirmat că există "suspiciuni rezonabile", atât din partea Ministerului Sănătăţii, cât şi a ANAF, privind spitale şi ionstituţii medicale private care furnizează servicii pe bază de abonament, dar decontează unele sume și din bugetul CNAS.

Ministrul Sănătăţii a precizat că există suspiciuni legate de decontări duble şi în sectorul public, nu doar cel privat.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual