Schimbări pentru chiriașii ANL. Dacă modificarea este adoptată, unii dintre ei vor plăti sume mai MARI

Schimbări pentru chiriașii ANL. Dacă modificarea este adoptată, unii dintre ei vor plăti sume mai MARI
Ministerul Dezvoltării vrea să modifice reglementările privind chiriile pentru locuințele ANL, astfel încât sumele să fie stabilite în funcție de veniturile locatarilor. Un proiect de ordonanță în acest sens a fost pusă în dezbatere publică.
Documentul prevede noi reglementări pentru finanţarea şi repartizarea acestor locuinţe.
Astfel, se dorește modificarea nivelului maxim al chiriilor pentru locuinţele ANL, care acum este de 5.000 lei, potrivit Radio România Actualități.
Chiria ar urma să se calculeze la nivelul a 30% din venitul net lunar pe membru de familie, fără a putea depăși dublul salariului minim net pe economie.
Noua regulă de calcul se va aplicată inclusiv pentru locuinţele deja închiriate. Alte reglementări din document permit includerea pe lista surselor de finanţare pentru ANL şi a sumelor rezultate din vânzarea locuinţelor transmise către autorităţile locale, locuinţe ce pot fi cumpărate de chiriaşi.
Citește și:
- 22:50 - NASA se laudă că a testat cu succes avionul care depășește viteza sunetului - VIDEO
- 22:35 - Bilanțul DSU după o zi de coșmar sub furia apelor: 29 de localități din 10 județe și București, afectate de inundații, viituri și vijelii
- 22:12 - Trei coduri portocalii și un val de furtuni au lovit Valea Doftanei. Străzi transformate în torente, RO-Alert emis în mai multe localități din Prahova
- 21:33 - Caz uluitor în lumea medicală. O femeie cu Alzheimer avansat a început să-și amintească trecutul după o singură doză dintr-o substanță experimentală
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














