147 de români blocați în Orientul Mijlociu s-au întors astăzi acasă cu o cursă din Dubai

147 de români blocați în Orientul Mijlociu s-au întors astăzi acasă cu o cursă din Dubai/ Captură foto
Un avion cu români din Dubai a aterizat în urmă cu puțin timp pe Aeroportul Otopeni. Repatrierea vine într-un moment în care tensiunile rămân ridicate, iar situația din Orientul Mijlociu, aflat în război, este departe de a se fi stabilizat. Între timp, România activează mecanismul european de protecție civilă. Asta înseamna că autoritățile noastre cer ajutor de la Bruxelles pentru aducerea românilor blocați în zonele de conflict.
147 de români joi repatriați din Dubai
Un grup de 147 de români a ajuns în această dimineață pe Aeroportul Otopeni din Capitală cu un zbor venit din Dubai.
Inițial, cursa era programată să aterizeze la ora 7:00, însă a înregistrat o întârziere de o oră și 30 de minute.
Oamenii spun că autoritățile române nu i-au ajutat și majoritatea și-au cumpărat bilete de întoarcere pe cont propriu, bilete pe extrem de scumpe, de la 1000 de euro în sus.
Tot astăzi, pe Aeroportul Otopeni urmează să ajungă și o altă cursă din Dubai. Inițial, aceasta urma să la ora 13.00, dar va ajunge cu o întârziere semnificativă, după ora 16.20.
De la izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu cu Iranul, aproximativ 14.000 de români se află în regiune, dintre care 3.000 au solicitat sprijin pentru repatriere. Autoritățile din Emiratele Arabe Unite și alte state din Golf au creat tranșee de securitate și proceduri de operare controlată pentru anumite zboruri. Acestea nu constituie un coridor liber pentru toate cursele, ci rute de evacuare securizate pentru a facilita întoarcerea cetățenilor în țările lor.
România a activat mecanismul european de protecție civilă, prin care autoritățile române solicită sprijin de la Bruxelles pentru repatrierea cetățenilor blocați în zonele afectate de conflict.
Citește și:
- 23:57 - Aproape o jumătate de Românie este în diaspora. Copiii rămași acasă plătesc prețul exodului sărăciei. Documentar Realitatea PLUS
- 23:40 - Liverpool l-a numit pe Andoni Iraola antrenor principal, după demiterea lui Arne Slot
- 23:36 - Ilie Bolojan deschide ușa alegerilor anticipate: „PNL nu va bloca o astfel de variantă”
- 23:19 - Noi controverse legate de contractul Digi–SAFE. Bolojan susține că n-a știut, după ce SRI a transmis că procedura a fost supervizată de omul de încredere al premierului interimar
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














