RMGC a pierdut definitiv licența de exploatare de la Roșia Montană. Statul român a respins prelungirea

RMGC a pierdut definitiv licența de exploatare de la Roșia Montană. Statul român a respins prelungirea
Agenția Națională pentru Resurse Minerale (ANRM) a anunțat joi seară că nu va prelungi licența de exploatare la Roșia Montană, deținută de compania Roșia Montană Gold Corporation, în care firma Gabriel Resources este acționar majoritar.„
Urmare a evaluarii documentațiilor depuse în temeiul art. 20 din Legea minelor 85/2003, de către societatea Roșia Montană Gold Corporation SA și a corespondenței purtate în aceasta perioadă, Agenția Națională pentru Resurse Minerale hotărăște să nu prelungească valabilitatea licenței de concesiune pentru exploatarea minereurilor auro-argentifere din perimetrul Roșia Montană”, a transmis ANRM.
Comunicatul Agenției a fost transmis chiar pe 20 iunie, ziua în care a expirat licența de exploatare a aurului și argintul de la Roșia Montană.
Deținătorul Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), controlat de Gabriel Resources, a pierdut în martie arbitrajul internațional în care solicitase României despăgubiri de miliarde de dolari tocmai invocând blocarea abuzivă a derulării proiectului minier.
VERDICT în dosarul Roșia Montană: România a CÂȘTIGAT procesul și nu va plăti daunele uriașe
Citește și:
- 07:32 - Zeci persoane evacuate din localitatea Bogza județul Vrancea, după ce gospodăriile le-au fost inundate
- 07:30 - Seism devastator în Filipine. Cel puțin cinci persoane și-au pierdut viața: alerte de tsunam VIDEO
- 07:20 - Încep NEGOCIERILE pentru noul Guvern. Eugen Tomac discută astăzi cu partidele parlamentare
- 07:15 - Horoscopul săptămânii 8-14 iunie 2026: Multe schimbări pe toate planurile: Vărsătorii, printre norocoși
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














