Actual· 1 min citire

Reacția lui Tudorel Toader după ce Comisia de la Veneția a primit cererea pentru REVOCAREA sa

Reacția lui Tudorel Toader după ce Comisia de la Veneția a primit cererea pentru REVOCAREA sa

Reacția lui Tudorel Toader după ce Comisia de la Veneția a primit cererea pentru REVOCAREA sa

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 28 mai 2020, 09:25

Fostul ministru al Justiției - Tudorel Toader susține că Ministerul Justiției nu are competențe în procedura desemnării reprezentantului României în Comisia de la Veneția, după ce ministrul Justiției - Cătalin Predoiu a cerut revocarea sa din calitatea de membru al comisiei.

"Adevărul mai interesează pe cineva? Ministerul Justiției nu are competențe în procedura desemnării reprezentantului României în Comisia de la Veneția!", a scris Tudorel Toader pe Facebook.

Ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, a înaintat Executivului propunerea de a solicita Comisiei de la Veneția retragerea fostului ministru al Justiției Tudorel Toader, după ce Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a stabilit că revocarea Laurei Codruta Kovesi de la conducerea DNA s-a făcut cu încălcarea mai multor articole din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, respectiv dreptul la un proces echitabil și dreptul la libertatea de exprimare.

Comisia de la Veneția a primit solicitarea Guvernului României. Potrivit procedurii, mandatul unui membru al Comisiei poate înceta în trei cazuri: la finalul mandatului, prin demisie sau printr-un vot al membrilor Comisiei, cu o majoritate de două treimi din membrii săi.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual