Presa de la Moscova: „Călin Georgescu este candidat aliniat Rusiei”

Presa de la Moscova: „Călin Georgescu este candidat aliniat Rusiei”
Cutremur pe scena politică din România! Agenția rusă de presă deținută de Moscova îl prezenta, seara trecută, pe Călin Georgescu drept „candidatul aliniat Rusiei”. În același timp, Ria Novosti spune despre Elena Lasconi că este „suporteră a politicilor anti-Rusia”.
După anunțul inițial, câteva ore mai târziu, jurnaliștii agenției ruse au anunțat că „suporter al alăturării cu Rusia, Georgescu îl surclasează pe premierul Ciolacu”. Călin Georgescu este un candidat controversat, având în vedere declarațiile șocante, cum ar fi că România ar avea nevoie de înțelepciunea Rusiei.
Și presa americană a reacționat. „Șocant”, „surpriză” sau „cutremur” sunt expresiile folosite de presa străină pentru a descrie primul tur al alegerilor prezidențiale din România.
Vestea că Georgescu va intra în turul 2 reprezintă primul articol al gigantului The Guardian din SUA. Cea mai mare publicație americană a transmis că este un real pericol ceea ce se întâmplă în contextul alegerilor din țara noastră. ”Călin Georgescu, criticul de extremă-dreapta al NATO, a preluat conducerea în alegerile prezidențiale”, acesta este doar unul dintre titlurile din presa americană.
În plus, jurnaliștii străini au adăugat că depășirea acestuia în sondajele naționale a provocat o undă de șoc în mediul politic românesc pe măsură ce a urcat în clasament.
”Un populist de dreapta, cunoscut pentru opoziția sa față de Uniunea Europeană și NATO, a ajuns în fruntea alegerilor prezidențiale din România”, titrează presa din Quatar, o țară din Orientul Mijlociu. Jurnaliștii de acolo spun că rezultatul șocant obținut de Călin Georgescu pune sub îndoială viziunea pro-occidentală a țării.
De asemenea, jurnaliștii arabi precizează că rezultatul este o „supărare majoră” pentru statele europene din cauza declarațiilor controversate ale lui Călin Georgescu împotriva Ucrainei și împotriva comunităților de evrei.
Citește și:
- 07:13 - Vot crucial la ora 11.00, în Parlament: PNL iese din sală, PSD votează la vedere
- 07:11 - Sărbătoare 5 mai. Două mari Sfinte, pomenite de creștinii ortodocși. Vezi cine își aniversează azi onomastica. Multe femei îi poartă numele
- 23:49 - Haos lângă Casa Albă: suspect împușcat de Secret Service, clădirea președinției pusă în lockdown – VIDEO
- 23:42 - Vindecătoarea ocultă devenită coșmarul Kremlinului. Este acuzată că alimentează protestele anti-război din Rusia
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














