Poșta Română a lansat un nou serviciu, disponibil chiar și-n mediul rural: facturile vor putea fi plătite cu cardul, direct la poștaș

Poșta Română a lansat un nou serviciu, disponibil chiar și-n mediul rural: facturile vor putea fi plătite cu cardul, direct la poștaș
Compania Naţională Poşta Română a anunțat joi, 12 decembrie, că a lansat un nou serviciu, plata facturilor direct la poștaș. Dincolo de taxe poștale sau alte servicii, poștașul va putea încasa facturi de utilități și va oferi bon fiscal, direct la domiciliu, în toată țara.
Noul sistem de plată se bazează pe o colaborare cu Visa și CEC Bank, au anunțat reprezențanții poștei.
„Poșta Română, Visa și CEC Bank au lansat un parteneriat revoluționar care aduce plata serviciilor cu cardul direct la domiciliu oriunde în țară, chiar și în mediul rural!”, scriu reprezențanții Poșta Română pe Facebook.
Poștașii vor avea de cărat și imprimante mobile pentru a oferi bonul fiscal la plățile efectuate.
„Poți plăti facturi de utilități, taxe poștale și alte sume direct poștașului, atunci când ți le livrează, fără să mai faci drumuri la oficiul poștal sau la bancomat! Mai mult, poștașii vor fi dotați și cu imprimante mobile, deci vei primi și bon fiscal pentru plățile efectuate”, se mai arată în anunțul Companiei Naționale Poșta Română.
7.000 de dispozitive dispozitive smart PDA dotate cu aplicația Visa Soft POS/Tap to Phone vor fi utilizate pe tot teritoriul țării pentru a asigura plățile rapide și sigure.
Citește și:
- 12:43 - Alertă extremă în București și Ilfov: o furtună violentă lovește Bucureștiul. Cod Portocaliu și mesaj RO‑Alert
- 12:21 - Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): „În 2016, economia creștea cu 4,3% la instalarea unui guvern tehnocrat. În 2026, economia scade cu 1,2% la propunerea guvernului Tomac”
- 12:08 - Zelenski, mesaj dur pentru Putin după atacurile devastatoare din adâncul Rusiei: „A sosit timpul să punem capăt acestui război” – VIDEO
- 11:26 - Lovitură uriașă pentru bănci: Consiliul Concurenței confirmă manipularea ROBOR. Milioane de români pot cere despăgubiri
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














