Pericol pe Transfăgărășan: șoferi filmați gonind cu viteză excesivă pe serpentine. Turiștii au sunat la 112

Pericol pe Transfăgărășan: șoferi filmați gonind cu viteză excesivă pe serpentine. Turiștii au sunat la 112
Transfăgărășanul, una dintre cele mai spectaculoase șosele montane din România, a fost scena unor manevre extrem de riscante, executate de mai mulți șoferi care au pus în pericol siguranța tuturor celor aflați în trafic. Turiștii prezenți în zonă au surprins cu telefoanele personale momentul în care motocicliști și șoferi de autoturisme circulau cu viteză amețitoare între localitatea Cârțișoara și Cascada Bâlea.
Imaginile, devenite virale pe rețelele de socializare, arată cum un motociclist taie curbele periculoase fără a reduce viteza, urmat la scurt timp de un autoturism care, în mod alarmant, transporta și copii. Martorii spun că un accident grav a fost evitat la limită.
Speriați de comportamentul iresponsabil al conducătorilor auto, mai mulți participanți la trafic au apelat numărul de urgență 112, conform unui site cunoscut de știri. Deși sesizările au fost preluate, nu au existat intervenții imediate din partea forțelor de ordine, potrivit celor aflați la fața locului.
Transfăgărășanul, atracție turistică și pistă pentru inconștienți?
Considerată una dintre cele mai spectaculoase rute montane din lume, Transfăgărășanul atrage anual mii de turiști, dar și pasionați de viteză care transformă drumul într-un circuit ilegal. Din păcate, lipsa controalelor rutiere în zonele cheie face posibilă repetarea unor astfel de comportamente periculoase.
Transfăgărășanul nu este o pistă de curse, ci un drum turistic montan cu vizibilitate redusă și curbe strânse, unde orice greșeală poate fi fatală.
Citește și:
- 16:13 - Europa își pregătește propria armată. Planul secret care îl scoate pe Trump din ecuație
- 16:11 - Alertă alimentară în România! Un produs care conține o toxină periculoasă, retras de la raft
- 16:08 - România primește peste 14 milioane de euro de la UE după inundațiile devastatoare din 2025
- 15:48 - Reacția lui Ioan Micula după plângerea penală a PSD: „Vor să ne bage în chestiunile lor politice!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














