Ce au transmis autoritățile în acest caz?
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Suceava, incendiul a fost cauzat, cel mai probabil, de o explozie la bateria de stocare a sistemului fotovoltaic. Focul s-a propagat rapid, cuprinzând panourile solare, instalația electrică aferentă, invertorul și acumulatorul.
La sosirea echipajelor de intervenție, flăcările se manifestau intens și amenințau să ajungă la casa de locuit. Din fericire, echipa voluntară din cadrul Serviciului Local pentru Situații de Urgență din Siminicea reușise deja să localizeze incendiul, facilitând intervenția pompierilor militari din cadrul Detașamentului Suceava.
Pagubele materiale includ distrugerea completă a echipamentelor fotovoltaice, precum și deteriorarea gravă a părții frontale a autoturismului, în special în zona motorului și a bordului.
Din fericire, nu au fost înregistrate victime, iar locuința și bunurile din interior au fost salvate la timp. Autoritățile urmează să stabilească cu exactitate cauzele producerii incendiului, însă primele concluzii indică o defecțiune la bateria de stocare ca sursă a exploziei.