Actual· 1 min citire

O nouă bombă fiscală marca PSD-ALDE. Ce poate să facă ANAF

O nouă bombă fiscală marca PSD-ALDE. Ce poate să facă ANAF

O nouă bombă fiscală marca PSD-ALDE. Ce poate să facă ANAF

Publicat28 dec. 2017, 11:49
Actualizat28 dec. 2017, 11:52

Guvernul trimite angajații ANAF să-și producă singuri suplimente salariale din sumele impuse celor controlați. Asta reiese dintr-un proiect de ordonanță, pus ieri în dezbatere publică, și care ar permite ANAF să păstreze 15% din sumele recuperate de la contribuabili pentru a le acorda premii angajaților. 

Justificarea măsurii e una halucinantă: inspectorii se simt timorați de faptul că firmele își angajează avocați care i-ar putea acționa penal pentru prezumtive abuzuri, lucru ce le crează un disconfort profesional. ,,Ținând seama de necesitatea menținerii cheltuielilor bugetare la un nivel care să permită buna funcționare a serviciilor publice, iar creșterea veniturilor bugetare nu mai poate fi realizată prin creșterea presiunii fiscale asupra mediului economic și/sau al cetățenilor, se impune intensificarea eforturilor de creștere a gradului de colectare a sumelor la bugetul general consolidat", se mai arată în document.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual