Nicușor Dan pregătește referendumul în Justiție. Președintele ia în calcul două variante - SURSE

Nicușor Dan pregătește referendumul în Justiție
Noi acuzații de imixtiuni în Justiție la adresa lui Nicușor Dan. Surse Realitatea PLUS spun că președintele României amenință magistrații cu un referendum privin modul de acționare a Consiliului Superior al Magistraturii.
Conform surselor citate anterior, liderul de la Cotroceni analizează în acest moment două variante prin care ar putea fi realizat referendumul în Justiție.
Se pare că Nicușor Dan oscilează între un model clasic de vot prin corespondență și o soluție modernă de vot electronic asistat de STS.
În timp ce votul poștal ridică semne de întrebare privind integritatea referendumului, varianta online pare să câștige teren ca metodă de a consulta corpul magistraților cu privire la viitorul CSM.
Miza este una majoră și anume o reevaluare a rolului pe care Consiliul Superior al Magistraturii îl joacă în sistemul judiciar.
Cu toate acestea, în absența unui anunț oficial de la Cotroceni, dar și a unei date înaintate de preșdintele României, proiectul rămâne în stadiul de analiză strategică.
Citește și:
- 23:00 - Incendiu de proporții într-o gospodărie din județul Suceava. Flăcările amenință o pădure din zonă-VIDEO
- 22:29 - Filmul inspirat din drama copiilor separați cu forța de stat. Eșecul progresismului dus la extrem, ce vrea să arate regizorul Cristian Mungiu-VIDEO
- 21:59 - Incident șocant în județul Buzău. Un copil de patru ani a fost ucis de un câine de pază
- 21:30 - Anca Alexandrescu: ”Pare că am ajuns în două lumi care nu mai pot comunica. Dacă ne lăsăm pradă manipulărilor vom rămâne dezbinați”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














