Ministrul Cuc: Boeing-urile MAX pentru TAROM nici măcar nu sunt construite

Ministrul Cuc: Boeing-urile MAX pentru TAROM nici măcar nu sunt construite
Ministrul Transporturilor Răzvan Cuc susţine că TAROM nu este afectată de criza prin care trece compania Boeing, pentru că aeronavele model MAX pe care ar urma să le primească, în baza contractului, nici măcar nu au fost construite.
Construcţia aeronavelor Boeing 737 MAX din contractul TAROM va debuta la sfârşitul anului 2020 - începutul lui 2021, iar aventualele probleme vor fi rezolvate, a declarat, miercuri, ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, la România TV.
Anunţul lui Cuc vine după ce TAROM a anunţat că Directiva Agenţiei Europene pentru Siguranţa Aviaţiei (EASA) de a suspenda zborurile cu aparatele Boeing 737 MAX 8 şi 9 nu o afectează, pentru că nu operează cu astfel de aeronave.
În prezent, TAROM are o flotă de 25 de aeronave, care ar urma să fie completată cu aeronavele Boeing de tip 737 MAX 8.
Citește și:
- 17:00 - Pacient de 58 de ani plecat dintr-un spital din Târgu Mureș, găsit mort. Apelul Poliției Române
- 16:42 - Locotenent-colonel ISU Brașov, mort în avalanșa din Bucegi. Cine era Dan Colniceanu, alpinistul surprins de zăpadă pe Valea Coștilei
- 16:07 - TVA ar putea urca la 24%! România, la un pas de criză economică
- 15:34 - Avalanșă pe Valea Coștilei! Un angajat al ISU Brașov a murit. Bărbatul în momentul în care a fost surprins de zăpadă
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














