Actual· 1 min citire

Măsurile de relaxare au SCUMPIT carburanții! Prețul benzinei urcă în ritm alert

Măsurile de relaxare au SCUMPIT carburanții! Prețul benzinei urcă în ritm alert

Măsurile de relaxare au SCUMPIT carburanții! Prețul benzinei urcă în ritm alert

Publicat20 iun. 2020, 08:33
Actualizat20 iun. 2020, 08:34

Veste proastă pentru șoferi. Benzina se scumpeşte în ritm alert, odată cu ridicarea restricţiilor de circulaţie. Vorbim de o majorare de 13 bani/l care s-a produs în ultimele 2 săptămâni. Cea mai recentă creștere a avut loc în această săptămână.

Odată cu relaxarea măsurilor benzina s-a scumpit în 3 etape. Prima crestere de 3 bani a avut loc în urmă cu 2 săptămâni. Una de 4 bani pe litru la începutul săptămânii trecute. Alta vinerea trecută, de 3 bani/l, Și ultima cea de miercuri, tot de 3 bani.
În total, Petrom a majorat în 2 săptămâni preţul mediu al benzinei comercializate cu 13 bani/l.
Vorbim de jumătate din ieftinirea de 27 de bani efectuată pe perioada de urgenţă.
Așadar soferii terbuie sa stie ca in acest moment ca la o statie de carburanti vor plati pentru un litru de benzina 4,30 lei, respectiv 4,52 lei pentru un litru de motorina.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual