Marcel Boloș: „Bugetul are o limită. NU putem să ne întindem mai mult decât e plapuma”

Bugetul, o bătaie de cap constantă pentru Guvern. Foto/Inquam
Ministrul Finanțelor atrage atenția asupra faptului că orice creștere salarială sau de pensii va înseamna o povară în plus pentru bugetul din 2024, în condițiile în care România s-a angajat să construiască un „buget suplu” anul viitor.
„Bugetul are o anumită limita, nu putem să ne întindem mai mult decât e plapuma. De asemenea, avem fonduri prin PNRR de la UE și mai sunt și angajamentele guvernului pentru drepturile de asistență socială. Vedem cum se așează bugetul și avem în vedere și alte avantaje pentru bugetari.
Pentru 2024 Ministerul Administrației și Internelor va trebui să aibă un buget axat pe investiții, pentru că servicii de calitate publice putem avea doar dacă există și o bază materiala corespunzătoare. Bugetul de anul viitor este axat pe investiții”, a declarat Marcel Boloș.
De menționat ar fi faptul că, deși anunță că sunt bani, Guvernul a scos, într-o singură zi 13 miliarde de lei din fondul de rezervă al statului, având în vedere că pe tot parcursul anului au fost scoase doar 9 miliarde de lei.
LA CÂT AR PUTEA AJUNGE SALARIUL MINIM DIN IANUARIE
*prezent: 3.300 de lei (200 de lei neimpozabili) 2.079 de lei
*2024: 3.750 de lei (fără facilități) 2.334 de lei
SURSA: Realitatea PLUS
SALARII MICI, TAXE MARI. CÂT NE IA STATUL
*salariul brut: 3.500 de lei
-asigurări sociale (CAS) 25%: 875 de lei
-asigurări sociale de sănătate (CASS) 10%: 350 de lei
-deducere personală: 594 de lei
-impozit pe venit 10%: 168 de lei
*salariul net: 2.107 lei
(CU VERDE) 58,87% angajat
(CU ROȘU) 41,13% stat
SURSA: Realitatea PLUS
Citește și:
- 09:11 - Studiu IRES: Informația științifică este reperul principal al consumatorilor adulți în evaluarea riscurilor asociate fumatului
- 08:49 - România renunță la blindatele produse în țară! Guvernul a semnat contracte de 5,7 miliarde de euro cu Rheinmetall
- 08:46 - Tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl în centrul municipiului Piatra-Neamț a fost arestat preventiv
- 08:38 - Noul Executiv întârzie: partidele resping formula de guvern tehnocrat. Când va face numirea Nicușor Dan
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














