Magistraţi eliberaţi din funcţie de preşedintele Iohannis! Val de pensionări în sistemul judiciar

Klaus Iohannis - președintele României
Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, vineri, decretele de eliberare din funcţie a mai multor magistraţi.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, şeful statului i-a eliberat din funcţie pe: Daniela Neagu - judecător la Curtea de Apel Galaţi; Mihaela Paşca - judecător la Tribunalul Prahova, în prezent inspector judiciar în cadrul Inspecţiei Judiciare; Daniela Mursoi - procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Gorj; Codrin Gavra - procuror în cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie; Gabriela Zlata - procuror la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie; Nicoleta Arpinte - procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Botoşani, delegată în funcţia de prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Dorohoi.
Cei şase magistraţi au fost eliberaţi din funcţie ca urmare a pensionării.
Citește și:
- 22:41 - Macron, vizită la Atena: Franța și Grecia au semnat nouă acorduri, inclusiv un pact de apărare reînnoit automat la fiecare cinci ani
- 21:37 - David Popovici, al treilea aur la Campionatele Naționale de la Otopeni! A dominat și proba de 100 m liber
- 21:30 - Oana Țoiu, după ce l-a convocat pe ambasadorul Rusiei la MAE: „Pentru prima dată nu a putut nega că drona este a lor”
- 21:20 - Trump a anulat în ultimul moment deplasarea delegației SUA în Pakistan. Negocierile indirecte cu Iranul, blocate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














