Ludovic Orban: Sănătatea, esențială pentru a face față provocărilor generate de pandemie, dar și pentru a construi viitorul

Ludovic Orban, președinte Camera Deputaților / Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Preşedintele Camerei Deputaţilor, Ludovic Orban, susține necesitatea investițiilor în sănătate, care să ducă la modernizarea sistemului, la creşterea calităţii serviciilor, la dotarea spitalelor cu aparatură și echipamente. "Pentru noi, prioritară a rămas, în continuare, asigurarea resurselor umane pentru funcționarea sistemului de sănătate și pentru a putea trata pacienții", a afirmat Orban, într-un mesaj postat pe Facebook cu prilejul Zilei Mondiale a Sănătăţii. Fostul premier a transmis recunoştinţa pentru eforturile depuse de medici, voluntari, oficialităţi locale şi centrale în combaterea pandemiei, menţionând că pentru revenirea la o viaţă normală este necesară o acţiune concertată a autorităţilor şi societăţii în campania de vaccinare şi o mai mare rigoare în respectarea măsurilor de protecţie.
Citește și
- 23:52Polonia și statele baltice, luate în vizor de Kremlin: Statele NATO trag un semnal de alarmă privind posibile provocări militare orchestrate de Rusia
- 23:10Schimbare radicală în Orientul Mijlociu. Planul Omanului pentru taxarea navelor comerciale care trec prin Strâmtoarea Ormuz
- 22:06Taxe de 100% pentru Europa? Donald Trump amenință statele care vizează companiile tech din SUA
- 21:33Europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea, atac devastator la adresa lui Siegfried Mureșan: „Este principalul slugarnic al Ursulei von der Leyen, un vătaf!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























