INSOMAR: 14 la sută dintre români vor anticipate
INSOMAR: 14 la sută dintre români vor anticipate
Peste jumătate dintre români cred că actualul guvern ar trebui lăsat să îşi termine mandatul, în timp ce numai 14 procente doresc alegeri anticipate, se arată într-un sondaj INSOMAR.
Sondajul mai arată că, dacă săptămâna viitoare ar fi alegeri parlamentare, cele mai multe voturi le-ar aduna Partidul Democrat, deşi a scăzut faţă de luna iunie a acestui an cu 5 procente. Pe următoarele locuri în preferinţele electoratului se află PSD şi PNL. În schimb UDMR, PC şi PIN nu ar mai prinde un loc în Parlamentul României, pentru că se află sub pragul electoral de 5%.
Traian Băsescu râmâne în continuare politicianul în care românii au cea mai mare încredere. Din septembrie anul trecut şi până în prezent, şeful statului a reuşit să obţină în plus un procent la capitolul încredere acordată de electorat. Potrivit sondajului, Traian Băsescu, Theodor Stolojan şi George Becali rămân personalităţile politice în care românii au cea mai mare încredere. Peste 54% dintre români au multă şi foarte multă încredere în şeful statului.
Sondajul a fost realizat pe un eşantion de 1.197 de persoane, în perioada 29 august - 4 septembrie, şi are o marjă de eroare de plus minus 2,8%.
Citește și:
- 22:09 - SUA au trimis portavionul USS Nimitz în coasta Havanei, iar la scurt timp regimul cubanez a acceptat ajutorul american de 100 de milioane de dolari
- 21:49 - Robert Turcescu, analiza momentului: „Bolojan se pregătește de prezidențiale alături de Koveși, actori, artiști și muzicieni”
- 21:26 - Ceartă în toată regula între ministrul Mediului și o jurnalistă. „E foarte bine că țipați peste mine” - VIDEO
- 21:10 - Călin Georgescu, mesaj puternic de Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor: „După jertfă urmează biruința. După Cruce urmează Învierea”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














