Actual· 1 min citire

Igor Dodon vrea republică prezidențială și mai multă putere

9 sept. 2017, 18:06
Igor Dodon vrea republică prezidențială și mai multă putere

Igor Dodon vrea republică prezidențială și mai multă putere

Realitatea.NETArticol scris de Realitatea.NET
Sursă: REALITATEA.NET

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, anunță că își dorește o republică prezidențială și nu una parlamentară cum este acum.

Potrivit lui Dodon, cetățenii ar avea mai multă încredere în președinte decât în Guvern, fapt pentru care va cere cetățenilor să îl susțină în modificarea statutului Republicii Moldova.

„Dacă am fi avut o republică prezidențială, acest Guvern (n.r. Guvernul Filip) ar fi fost demis noaptea trecută pentru încălcarea Constituției și a Legislației. Din păcate, la moment, nu avem o formă de guvernare prezidențială. Dar oamenii au încredere în președinte, nu în Guvern. În situația blocării referendumului și a problemelor din ultimele săptămâni, singura cale de ieșire este să-i invit pe oameni să susțină o formă de guvernare prezidențială”, a scris Dodon pe pagina sa de Facebook, potrivit unimedia.info.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual