Coronavirus - România: 3183 de cazuri confirmate

Vezi mai multe detalii

Handbal feminin. România câştigă turneul preolimpic din Danemarca

Sunday, 20 March 2016, 20:16 Sursă: REALITATEA.NET

Cu calificarea in Brazilia deja in buzunar, cele doua echipe au abordat cu rezervele acest meci, care conta doar pentru palmaresul celor doua, scrie ziare.com.

Muntenegru conducea la jocuri directe cu 2-1, asa ca Romania avea sansa de a egala aceasta situatie la general.

Si nu a facut acest lucru, chiar daca rezervele noastre, am putea spune, au facut un meci perfect in prima parte. Dupa primele 30 de minute, Romania conducea cu 16-11, jucand fara greseala aproape in atac, cu Florina Chintoan, pivotul nostru de la U Cluj, in mare forma.

Romancele au continuat sa joace foarte bine si dupa pauza, insa s-au linistit mult prea devreme si au inceput sa rateze foarte usor, incepand cu scorul de 21-15.

Muntenegru a inscris usor-usor, venind la un singur gol in minutul 58, 21-22.

S-a terminat 23-23, o remiza dramatica, smulsa in ultimul minut de Muntenegru, care totusi se claseaza pe 2 in acest turneu.

Romania termina pe 1 in Danemarca, avand un golaveraj mai bun decat Muntenegru, dupa 36-19 cu Uruguay si 32-25 cu Danemarca. Muntenegru a invins Uruguay cu 34-19 si pe Danemarca la 4 goluri, cu 26-22.

Alte articole din: ACTUAL