Gheorghe Iancu, fost Avocat al Poporului: „Legea nu prea prevede o asemenea procedură, a facut-o Curtea Constituțională acum. Se dorește menținerea lui Iohannis câteva luni la președinție”

Legea nu prea prevede asemenea procedura, a facut-o Curtea Constituțională acum. Se dorește menținerea lui Iohannis cateva luni la presedintie”
Gheorghe Iancu, fost Avocat al Poporului, a declarat în direct la Realitatea Plus că legea nu prevede o asemenea procedură, de a anula primul tur al alegerilor prezidențiale.
„În primul rând vreau să vă spun că e puțin impasibil ceea ce s-a întâmplat acum. Eu cred că la baza unei astfel de soluții este o doamnă, care a fost consilier la președinție și care mi-a fost și mie studentă și care până la urmă a ținut părerea președintelui, care vrea să stea mai mult în funcție. Legea nu prea prevede asemenea procedură, au făcut-o ei acum. Aia e problema. Și asta ma incită pe mine și mă sperie.
Ei au sculat poporul până la urmă în picioare, unii spun că e mâna rușilor care intervin, nu pot să înțeleg treaba asta. Este problema menținerii lui Iohannis câteva luni la președinție. Credeți-mă că nu am alta explicație. Iohannis vrea să rămână acolo ca să arate cât de bun este el. În realitate, s-a văzut cât de bun este.
Legea CCR nu prevede așa ceva. Uitați-va în ea, in legea 47/192. O să vedeți că nu prevede chestia asta. Asta mî uimește pe mine”, a declarat Gheorghe Iancu la Realitatea Plus.
Citește și:
- 15:11 - Incident mortal în Slatina. Muncitor de 19 ani, strivit de o mașină care asfalta. Tânărul a fost angajat în urmă cu o lună
- 14:41 - Imagini cu momentul în care drona rusească, cu încărcătură explozibilă, a fost detonată. Resturi de dronă, descoperite și în județul Tulcea
- 14:27 - Accident pe Autostrada A1. Un autoturism a intrat cu toată viteza într-un parapet
- 14:09 - Doi cetățeni turci, descoperiți ascunși într-un camion la Giurgiu. Încercau să intre ilegal în România
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














