Gerul face prima victimă. O femeie de 59 de ani, din județul Iași, a fost găsită înghețată în curtea casei

Ger/Arhivă foto
Valul de ger care a cuprins România în ultimele 48 de ore a făcut prima victimă în județul Iași. Vorbim despre o femeie de 59 de ani, din Pașcani, care a fost găsită înghețată în propria curte.
Femeia de 59 de ani, găsită căzută în curtea casei din Pașcani, județul Iași, avea mai multe boli cronice, scrie Ziarul de Iași. Medicii chemați de urgență au constatat că aceasta avea temperatura corpului de numai 28 de grade Celsius. Deși a fost resuscitată mai bine de trei ore, timp în care a făcut mai multe stopuri cardiace succesive, aceasta a murit în cele urmă, la spital.
La Iași, marți noapte a fost atât de frig încât apa fiartă, aruncată în aer, s-a tranformat instant în zăpadă. Temperatura resimțită a fost de -17 grade Celsius.
Zona Moldovei este cel mai rău lovită de valul de ger cu care se confruntă țara noastră în momentul de față. Zăpada viscolită și poleiul au blocat circulația, iar unele drumuri naționale au fost închise. Sunt sate întregi izolate de troiene, iar elevii din 11 școli din Brăila, Iași și Neamț vor sta miercuri acasă.
Citește și Cod galben de fenomene severe imediate: zonele afectate de ceață, chiciură și polei. INFOTRAFIC: cum se circulă în țară
Citește și:
- 10:18 - Alertă meteo, cod galben și portocaliu de vijelii în toată țara. Vremea se schimbă radical după temperaturile de vară
- 10:04 - O femeie de 77 de ani a fost salvată în Ucraina cu ajutorul unui robot
- 09:33 - Scandal diplomatic după incendiul de la Crans-Montana: Elveția cere Italiei să plătească spitalizarea cetățenilor săi
- 09:26 - Două zile până la cel mai mare protest din fața Guvernului. Revoltă împotriva taxelor uriașe, românii ies în stradă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














