Astfel, a fost emis un cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, averse importante cantitativ în perioada 24 mai, ora 15.00 - 25 mai, ora 10.00.
În județele Vrancea, Galați, Vaslui și Bacău vor fi averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii (rafale de 50...70 km/h) și pe alocuri grindină. În intervale scurte de timp (1-3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 30...40 l/mp și izolat de peste 50 l/mp.
Totodată, au emis o avertizare de cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cantități însemnate de apă în perioada 24 mai, ora 12.00 - 25 mai, ora 12.00.
În cea mai mare parte a Munteniei, a Moldovei și în Dobrogea, precum și în Carpații de Curbură și estul Carpaților Meridionali, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii (rafale de 40...60 km/h) și pe alocuri grindină. Cantitățile de apă vor fi în intervale scurte de timp de 15...25 l/mp și mai ales prin acumulare, pe arii restrânse, de 30...40 l/mp.
Furtunile lovesc România. Coduri PORTOCALIU și GALBEN în mai multe județe. Vezi HARTA ANM